این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص قلب – متخصص قلب و عروق – دکتر قلب

متخصص قلب و عروق ، بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و عروقی را شناسایی و معالجه می‌کند. این کار شامل مشاوره با بیماران در مورد علائم آنها ، انجام آزمایشات لازم ، مداخلات جراحی و تجویز دارو برای شرایط مختلف است. بیشتر متخصصان قلب و عروق به صورت تمام وقت، با ساعات طولانی و نامنظم فعالیت می‌کنند. همچنین کار متخصص قلب غالبا در داخل بیمارستان و مرکز درمانی می‌باشد ، اما ممکن است برخی از متخصصان برای مراقبت از بیماران و یا انجام جراحی ، مجبور به رفت و آمد بین چندین بیمارستان و یا چندین مرکز درمانی باشند. به همین دلیل، انتخاب تخصص قلب و عروق برای افراد دلسوز با مهارت‌های ارتباطی بالا که می‌توانند عملکرد تیمی خوبی نیز داشته باشند، مناسب است.

وظایف و مسئولیت‌های متخصص قلب و عروق

مراکز و سازمان‌هایی که متخصصان رشته قلب و عروق در آنها فعالیت می‌کنند، نقش‌ها و مسئولیت‌های دقیقی را برعهده دارند. وظایف متخصص قلب و عروق به طور معمول شامل موارد زیر است :

مشاوره‌ی بیماران در مورد علائم و روش های درمانی

نقش اصلی متخصصان قلب و عروق شامل پرسش در مورد علائم و نگرانی‌های سلامتی بیماران می‌باشد. از این طریق آنها اطلاعات بیشتری در مورد بیمار کسب کرده و می‌توانند درمان‌های مناسبی را تجویز کنند و همچنین در صورت لزوم و متناسب با شرایط بیمار ، آزمایش و یا جراحی انجام دهند.

بایگانی اطلاعات بیمار

متخصصان قلب و عروق باید اطلاعات بیمار در هر ملاقات را به خوبی ضبط و حفظ ‌کنند تا در صورت لزوم دسترسی به سوابق و اطلاعات بیماران امکان پذیر باشد. این وظیفه شامل اطلاعات مربوط به انواع درمان‌ها و نتایج آزمایشات است.

انجام آزمایشات

متخصص قلب و عروق ، آزمایشات مختلفی را به منظور بررسی عملکرد قلب بیمار انجام می‌دهد . این آزمایشات انواع مختلفی دارند و همواره در محیط‌های استریل و تحت دستورالعمل‌های دقیق بهداشتی و ایمنی انجام می‌شوند. این آزمایشات شامل موارد زیر است:
 
 • الکتروکاردیوگرام : این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند.
 • الکتروکاردیوگرام سرپایی : این آزمایش ضربان قلب را در حالی که فرد ورزش یا فعالیت‌های منظم خود را انجام می‌دهد، ضبط می‌کند. برای انجام این آزمایش ، الکترودهای فلزی کوچکی به قفسه سینه متصل شده که از طریق سیم به مانیتور وصل می‌شوند. سپس این الکترودها ریتم ضربان قلب را ثبت می‌کنند.
 • تست ورزش یا تست استرس : این آزمایش‌ها تغییرات ریتم قلب هنگام استراحت و ورزش را نشان می‌دهند. این تست‌ها عملکرد و محدودیت‌های قلب را اندازه گیری می‌کنند.
 • اکوکاردیوگرام : این کار شامل یک تصویر سونوگرافی است که ساختار حفره‌های قلب و مناطق اطراف آن را نشان می‌دهد. از این طریق چگونگی عملکرد قلب مشخص می‌شود. در واقع ، اکوکاردیوگرافی می‌تواند مشخص کند که قلب چگونه خون را پمپاژ می‌کند. این کار می‌تواند التهاب اطراف قلب را که به پریکاردیت معروف است، تشخیص دهد. این آزمایش همچنین می‌تواند ناهنجاری‌های ساختاری و یا عفونت دریچه‌های قلب را مشخص کند.
 • کاتتریزاسیون قلبی : در طی این آزمایش ، یک لوله کوچک در قلب یا در نزدیکی قلب داده‌ها را جمع آوری کرده و همچنین ممکن است به درمان انسداد کمک کند. از این طریق می‌توان عملکرد قلب و سیستم الکترونیکی آن را بررسی کرد. از تکنیک‌های مبتنی بر کاتتر همراه با فلوروسکوپی، می‌توان برای درمان بیماری‌های مادرزادی قلبی ، بیماری‌های مربوط به دریچه قلب و عروق کرونر استفاده کرد.
 • کاردیولوژی هسته‌ای : در این آزمایش از تکنیک‌های تصویربرداری هسته‌ای با استفاده از مواد رادیواکتیو ، برای مطالعه اختلالات قلبی و عروقی به روش غیر تهاجمی استفاده می‌شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به تصویر برداری انفارکتوس ، توموگرافی محاسباتی نشر تک فوتون، تصویر برداری دو وجهی و تصویربرداری پرفیوژن میوکارد اشاره کرد.

انجام انواع جراحی‌ها

متخصص قلب انواع جراحی‌های قلبی و عروقی را در صورت لزوم و برای سلامتی بیمار انجام می‌دهد . این کار ممکن است شامل جایگذاری ضربان ساز یا مداخلات جراحی پیچیده تر باشد که برای انجام آن به یک تیم بزرگ و زمان طولانی احتیاج است.

انجام مطالعات تصویربرداری پزشکی

گاهی اوقات برای تشخیص و درمان مشکلات قلبی و عروقی از تجهیزات تصویر برداری پزشکی استفاده می‌شود تا در صورت امکان از انجام اقدامات تهاجمی خودداری شود . این کار شامل استفاده از اسکنرهای CT و MRI برای تشخیص هرگونه بیماری یا نگرانی‌های سلامتی و سپس برنامه ‌ریزی برای درمان بر اساس نتایج آنها است.

مهارت‌ها و صلاحیت‌های لازم برای تبدیل شدن به متخصص قلب و عروق

متخصص قلب و عروق باید با بیماران به آرامی و با دلسوزی رفتار کند . همچنین لازم است که توجه جدی و دقیق به جزئیات داشته باشد و در حل مسائل و انجام تصمیم گیری‌ها بسیار عالی عمل کند. به طور معمول ، متخصص قلب دارای مدرک تخصص پزشکی ، همراه با توانایی‌های زیر هستند:

 • توجه به جزئیات : کار متخصصان قلب و عروق بسیار دقیق است. آنها برای انتخاب درمان مناسب و همچنین انجام جراحی به دقت بالایی نیاز دارند ؛ زیرا برای تشخیص سریع و معالجه مشکلات باید به جزئیات توجه کافی داشته باشند .
 • مهارت و چالاکی : اشتباهات می‌توانند عواقب جدی و گاهی اوقات کشنده به همراه داشته باشند ؛ بنابراین متخصصان هنگام کار با ابزار و تجهیزات، نیاز به مهارت و چابکی دارند.
 • رفتار بالینی : ممکن است بیماران هنگام مراجعه به بیمارستان ترسیده یا ناراحت باشد ؛ بنابراین متخصصان برای آرام کردن آنها نیاز به دلسوزی، صبر و شفاف بودن دارند .
 • مهارت‌های سازمانی : متخصص قلب و عروق همواره با اطلاعات پیچیده‌ی داروها و داده‌های محرمانه سر و کار دارد ؛ بنابراین ثبت سوابق مختصر و منظم از دیدگاه پزشکی بسیار ضروری است .
 • مهارت ‌های ارتباطی : به طور معمول ، یکی از وظایف متخصصان انتقال اصطلاحات و شرایط پیچیده به بیماران فاقد دانش پزشکی است. بنابراین مهارت ‌های ارتباطی قوی و توانایی ارتباط با بیماران از ضروریت‌ های این رشته به شمار می‌رود .

متخصص قلب و عروق به رفع چه مشکلاتی کمک می‌کنند؟

متخصص قلب و عروق انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی و عروقی را تشخیص داده و معالجه می‌کند. این کار شامل موارد زیر است :
 • بیماری عروق کرونر : این بیماری که همچنین به عنوان بیماری قلبی نیز شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی وارد کننده مواد مغذی به قلب ، مسدود می‌شوند.
 • حمله قلبی : حمله قلبی هنگام مسدود شدن جریان خون به قلب رخ می‌دهد .
 • نارسایی قلبی : نارسایی قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که قلب نمی‌تواند به طور مؤثر خون را پمپاژ کند .
 • مشکلات ضربان قلب : ضربان قلب نامنظم که به آن آریتمی نیز گفته می‌شود ، زمانی رخ می‌دهد که قلب خیلی سریع ، خیلی کند و یا به صورت نامنظم ضربان دارد.
 • مشکلات دریچه قلب : این مشکل زمانی که دریچه‌های قلب به درستی باز و بسته نشوند، ایجاد می‌شود.

انواع زیر شاخه‌های تخصص قلب و عروق

بسیاری از متخصصان قلب می‌توانند تخصص خود را در زیر شاخه‌های زیر گسترش دهند و فوق تخصص بگیرند:
 • تخصص مداخله گر قلب : این شاخه شامل انجام روش‌های پیشرفته قلبی مانند جایگذاری استنت در شریان‌های مسدود بیماران ، آتروهکتومی و آنژیوپلاستی بالون است.
 • تخصص الکتروفیزیولوژی قلب : این متخصصان با شناخت تکانه‌های الکتریکی قلب ، به تشخیص و درمان مشکلاتی مانند ضربان نامنظم قلب کمک می‌کنند .
 • تخصص پیوند قلب : بیمارانی که نیاز به پیوند قلب دارند، توسط متخصص پیوند قلب جراحی می‌شوند.
 • تخصص تصویربرداری قلبی : این متخصصان طیف وسیعی از آزمایشات و تصاویر قلبی را انجام داده و تفسیر می‌کنند .
 • متخصص نارسایی قلبی : این متخصصان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را شناسایی و درمان می‌کنند .
 • متخصص کودکان : این متخصصان با کودکانی که از انواع مشکلات قلبی رنج می‌برند، همکاری می‌کنند.

زمان آموزشی برای کسب تخصص قلب و عروق

متخصص قلب و عروق باید دارای مدرک دکتری باشند. همچنین آنها باید ۳ تا ۷ سال دوره کارآموزی را طی کرده و سپس آموزش‌های تخصصی مربوط به قلب را بگذرانند. همچنین این افراد به طور معمول باید دروس مربوط به زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و زبان انگلیسی را بگذرانند. علاوه بر این، برخی از دانشجویان به طور داوطلب در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های محلی فعالیت و تجربه کسب می‌کنند.