این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص سی تی اسکن – متخصص ام آر آی

متخصص سی تی اسکن

متخصص سی تی اسکن، پزشک متخصص رادیولوژی است که برای کار با اسکنر توموگرافی محوری محاسبه شده یا سی تی اسکن آموزش دیده است. این آموزش ها شامل دستورالعمل های ویژه در استفاده ایمن از اشعه ایکس و استفاده و تفسیر تصاویر سی تی اسکن است. متخصص سی تی اسکن تصاویر سیتی را تفسیر کرده و گزارش آن را به پزشک ارائه می دهد. در واقع متخصص سی تی اسکن مسئول تصویربرداری تشخیصی از بافت ها و اندام های بیمار با استفاده از اسکنر سی تی است. فعالیت و مسئولیت های این متخصص شامل ثبت سابقه پزشکی بیمار، آماده سازی آن برای اسکن تصویربرداری و مشاوره با پزشکان است. متخصصان سیتی اسکن می توانند در بیمارستان ها، مطب پزشکان و آزمایشگاه ها فعالیت کنند.

متخصص ام آر آی

متخصص ام آر آی وظیفه ضبط تصاویر اسکنر ام آر آی را که می تواند به تشخیص بیماری کمک کند، بر عهده دارد. این فرایند شامل تزریق رنگ هایی است که همراه با انرژی مغناطیسی برای ایجاد تضاد تصاویر بر روی صفحه نمایشگر اسکنر عمل می کنند. از این طریق، اندام ها و سایر قسمت های داخلی بدن به راحتی دیده و از آن‌ها تصویربرداری می ‌شود. متخصصان ام آر آی معمولاً باید دستورالعمل های پزشک برای عکس برداری از قسمت های مختلف بدن را دنبال کنند. علاوه بر این، متخصصان ام آر آی باید با بیماران همکاری کرده تا به لحاظ روحی آماده شوند. در حالت کلی، وظایف یک متخصص ام آر آی شامل موارد زیر است:

  • بررسی سوابق پزشکی بیمار
  • پاسخگویی به سوالات بیمار
  • محافظت از قسمت های مختلف بدن که نیاز به آزمایش ندارند
  • انجام اسکن بر روی بیماران
  • حفظ سوابق پزشکی بیمار

بیشتر متخصصان ام آر آی در بیمارستان ها فعالیت می کنند. علاوه بر این، آنها می توانند در آزمایشگاه های پزشکی، مطب پزشکان و مراکز مراقبت های سرپایی نیز کار کنند.

برخی از متخصصان سی تی اسکن و ام آر آی

سی تی اسکن چیست؟

سیتی اسکن یک اسکن توموگرافی کامپیوتری است که در آن با استفاده از اشعه ایکس، نماهای مقطعی و سه بعدی از آناتومی بدن ایجاد می شود. سی تی اسکن برای تجزیه و تحلیل ساختارهای داخلی و قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. در واقع سی تی اسکن می تواند ساختارهای طبیعی و غیرطبیعی را تشخیص دهد. سی تی اسکن برای عکسبرداری از قسمت های مختلف بدن از جمله سینوس ها، گردن، قفسه سینه، ستون فقرات، شکم، لگن و اندام های دیگر استفاده می شود. علاوه بر این، سی تی اسکن می تواند برای ارزیابی قلب و ریه ها مورد استفاده قرار گیرد.

اسکنر سی تی از یک لامپ اشعه ایکس تشکیل شده است که به دور بدن می چرخد. به منظور افزایش تمایز بین اندام های مختلف یا نواحی بدن که دارای گردش خون هستند، برخی از اسکن ‌های سی تی نیاز به تزریق مواد کنتراست به روش های مختلف مانند داخل وریدی، دهانی و یا تنقیه دارند. کنتراست وریدی، مایعی برپایه ید است که به داخل رگ تزریق می شود. کنتراست دهان، باریوم نام دارد. باریوم خوراکی نوعی کنتراست مایع است که به منظور مشخص کردن روده و ایجاد تمایز با سایر ساختارها تجویز می شود.

موارد استفاده از سی تی اسکن

از سی تی اسکن می توان برای تشخیص و نظارت بر انواع شرایط بهداشتی مختلف از جمله شرایط خاص استخوانی و آسیب اندام های داخلی مانند کلیه ها، کبد یا طحال استفاده کرد. همچنین قبل از انجام برخی از روش‌ های پزشکی مانند رادیوتراپی یا بیوپسی، سی تی اسکن گرفته می شود.

مهارت های لازم برای تبدیل شدن به متخصص سی تی اسکن

متخصص های سی تی اسکن باید اطلاعات کافی در مورد چگونگی محافظت از خود و دیگران در برابر اشعه را داشته باشند. همچنین این متخصصان باید از مهارت تزریق کنتراست داخل وریدی برای بیماران برخوردار باشند.

انواع مختلف سی تی اسکن

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری که توسط متخصصان این رشته انجام می شود، می ‌تواند شرایط پزشکی مشکوک را تایید یا رد کند. بر خلاف سایر تکنیک های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن می تواند تصاویر مناسبی را از قسمت های مختلف بدن از جمله استخوان، بافت ریه، بافت نرم و رگ های خونی ارائه دهد. انواع سی تی اسکن که برای بررسی مناطق خاص بدن مورد استفاده قرار می گیرد، شامل موارد زیر است:

اسکن سر

اسکن سر برای بررسی تومورهای مغزی، خونریزی یا تورم شریان ها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، از اسکن سر برای بررسی عوارض ناشی از سکته مغزی استفاده می‌ شود.

اسکن شکم

از اسکن شکم می توان برای تشخیص تومورها و شرایط اندام های داخلی بدن مانند کبد، کلیه ها، لوزالمعده، روده یا ریه ها استفاده کرد.

اسکن عروق

اسکن عروق برای ارزیابی شرایطی که بر جریان خون تاثیر می گذارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکن استخوان

از اسکن استخوان برای ارزیابی آسیب ها و بیماری های استخوانی به ویژه آسیب های ستون فقرات استفاده می شود. سی تی اسکن اغلب پس از تصادفات جاده ای که منجر به جراحات داخلی مانند پارگی طحال و آسیب به کلیه ها یا کبد می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف اسکن ام آر آی

اسکن ام آر آی نوعی فناوری است که از آهنربا، امواج رادیویی و رایانه برای تولید تصاویر از اندام های داخلی و سایر قسمت های بدن استفاده می کند. این تست برای تشخیص برخی از مشکلات سلامتی توسط پزشکان و متخصصان ام آر آی مورد استفاده قرار می گیرد. ام آر آی انواع مختلفی دارد که متداول ترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

ام آر آی عملکردی

ام آر آی عملکردی فعالیت مغز را آزمایش می کند. تصاویر به دست آمده از ام آر آی عملکردی مشخص می کند که آیا مواردی وجود دارد تا بتوان با استفاده از آن ها سکته مغزی را پیش بینی و تشخیص داد.

ام آر آی قلبی

ام آر آی قلبی تصاویر کاملی از قلب را تولید می کند. پزشک برای تشخیص شرایط قلب و همچنین تدوین یک برنامه درمانی مناسب، اسکن ام آر آی را تجویز می کند. ام آر آی قلبی علاوه بر قلب، رگ های خونی اطراف آن را نیز مورد بررسی قرار می ‌دهد. از اطلاعات به دست آمده توسط ام آر ای قلبی می توان برای تعیین عملکرد قلب استفاده کرد.

ام آر آی قفسه سینه

ام آر آی قفسه سینه برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند، توصیه می شود. اسکن ام آر آی سرطان پستان را تشخیص داده و همچنین در مورد پیشرفت و محل تومور، اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

الزامات آموزشی برای متخصصان ام آر آی

برنامه های آموزشی به متخصصان ام آر آی می آموزد که چگونه از تجهیزات اسکنر ام آی آر استفاده کنند و همچنین نحوه مراقبت از بیماران، انجام معاینات و تجزیه و تحلیل تصاویر ام آر آی نیز بخشی از آموزش های این متخصصان به شمار می ‌رود. آنها همچنین ممکن است در مورد آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان اطلاعات دقیقی کسب کنند.

مهارت های لازم برای تبدیل شدن به متخصص ام آر آی

مانند سایر حرفه ها، تخصص ام آر آی نیز نیاز به تعامل خوب با بیماران دارد. افرادی که قبلاً تجربه انجام اسکن ام آر آی نداشته ‌اند، ممکن است دچار استرس و اضطراب شوند. در چنین شرایطی، متخصص ام ‌آر‌ آی باید بتواند اطمینان و آسودگی را در بیمار ایجاد کند. به طور کلی مهارت های لازم برای حرفه تخصص ام آر آی شامل موارد زیر است:

  • مهارت های ارتباطی فردی برای برقراری ارتباط با بیماران پزشکان و سایر افراد
  • مهارت های حل مسئله
  • مهارت های فنی برای کار با تجهیزات تصویربرداری کامپیوتری
  • توانایی کار در محیط تیمی

تفاوت سی تی اسکن و ام آر آی

تفاوت اصلی سی تی اسکن و ام آر آی در نوع دستگاه آنها است. سی تی اسکن از اشعه ایکس برای تولید تصاویر استفاده می کند. در حالی که ام آر آی از میدان مغناطیسی و پالس های های فرکانس رادیویی برای تولید تصاویر دقیق از اندام ها استفاده می کند.

اسکن های ام آر آی معمولاً تصویری بسیار دقیق تر از بافت نرم و اندام های داخلی مانند مغز، سیستم اسکلتی، سیستم تولید مثل و سایر سیستم های اندامی را نسبت به آنچه سیتی اسکن تولید می کند، ارائه می دهد.

سی تی اسکن اگرچه در معرض مقادیر کمی تشعشع قرار دارد، اما سریع و بدون درد است.

اسکن های ام آر آی پر سر و صدا هستند و به زمان بیشتری نیاز دارند.

اسکنر ام آر آی از آهنرباهای بسیار قوی استفاده می ‌کند و در صورت وجود اجسام فلزی در اطراف آن، ممکن است باعث ایجاد مشکلات ایمنی شود.

سی تی اسکن معمولاً در حدود ۵ دقیقه به طول می انجامد. این در حالی است که ام آر آی بسته به نوع اسکن، معمولاً بین ۱۵ دقیقه تا دو ساعت به طول می انجامد. ام آر آی نسبت به حرکت بیمار بسیار حساس بوده و حتی کوچکترین حرکت نیز می تواند تصویر را مختل کند.

سی تی اسکن می ‌تواند خطر قرار گرفتن در معرض اشعه را ایجاد کند اما بدون درد و غیر تهاجمی است. این در صورتی است که اسکن ام ‌آرآی فاقد خطرات بیولوژیکی است. اما ممکن است افرادی که به رنگ کنتراست حساسیت دارند قادر به انجام ام ‌آر‌آی نباشند. به عنوان مثال، رنگ های کنتراست برای افرادی که از اختلالات کبدی یا کلیوی رنج می ‌برند، می تواند بسیار خطرناک باشد.