مفهوم دندانپزشک و معرفی دندانپزشکان ایران

دندانپزشکان می توانند انواع مشکلات دندان ها و بافت دهان را تشخیص داده و درمان کنند. همچنین آنها با ارائه مشاوره و انجام مراقبت های لازم، از ایجاد مشکلات دهان و دندان در آینده پیش گیری می کنند. دندانپزشک دستورالعمل هایی در مورد رژیم غذایی، مسواک زدن، نخ دندان، استفاده از فلوراید و سایر جنبه های مراقبت از دندان را ارائه می دهد. آنها همچنین مشکلات دهان و دندان از جمله از بین بردن پوسیدگی دندان ها، پر کردن حفره ها، ساخت محافظ های پلاستیکی دندان برای کودکان، صاف کردن دندان ها و ترمیم دندان های شکسته را انجام می دهند. علاوه بر این، بیماری های مربوط به لثه را شناسایی و درمان می کنند.

دندانپزشک از تجهیزات متنوعی استفاده می کند. این تجهیزات شامل دستگاه های اشعه ایکس، مته ها، آینه های دندان، پروب ها، انبرها، براش ها و تیغ های جراحی هستند. همچنین آنها ممکن است از انواع لیزرها، اسکنرهای دیجیتال و سایر فناوری های رایانه ‌ای استفاده کنند.

انواع تخصص های دندانپزشکی

انواع مختلفی از دندانپزشکان با تخصص های خاص و ویژه وجود دارند. این امر تصمیم‌ گیری در مورد دندانپزشک مورد نیاز برای مشکل شما را گیج کننده می سازد. دندانپزشکان با تخصص در زمینه های خاص، دستیابی به بهترین نتیجه سلامت دهان از جراحی‌ های پیچیده گرفته تا درمان دندان ‌های آسیب دیده را برای شما امکان پذیر می سازند. انواع تخصص های دندانپزشکی شامل موارد زیر هستند:

دندانپزشک عمومی

دندانپزشکان عمومی که همچنین به عنوان دندانپزشک خانواده نیز شناخته می شوند، به طور مرتب از سلامت دهان و دندان های شما مراقبت می کنند. دندانپزشکی عمومی، رایج ترین نوع دندانپزشکی است و بخش عمده ای از کار آنها حول مراقبت های پیشگیرانه از مشکلات دهان و دندان می باشد. این مراقبت ها شامل تمیز کردن مرتب دندان، بررسی دندان ها با اشعه ایکس و آموزش بیماران در مورد مراقبت های مناسب دهان و دندان در خانه است.

دندانپزشک عمومی

دندانپزشک عمومی همچنین وظیفه ی مراقبت های ترمیمی دندان مانند درمان پوسیدگی دندان و جایگزینی آن با پر کننده های مصنوعی، ترمیم دندان های ترک خورده، تراشیده یا افتاده و همچنین خدمات سفید کننده دندان را بر عهده دارد. آن ها همچنین مشکلات دهان و دندان که ناشی از بیماری لثه و ریشه در زیر لثه است را درمان می کنند. یک دندانپزشک عمومی همچنین می تواند شما را برای انجام ارتودنسی، کاشت دندان، محافظ های دندانی و سایر روش های درمانی راهنمایی کنند. علاوه بر این، دندانپزشکان عمومی، سلامت دهان، گردن و سر شما را بررسی کرده و از عدم وجود هر گونه مشکل اطمینان حاصل می کنند. خدمات ارائه شده توسط دندانپزشکان عمومی عبارتند از:

  • دندانپزشکی ترمیمی که شامل کاشت دندان، پل های دندانی، پیوند دندان، اینله ها، آنلی ها و پروتزهای دندان است.
  • پر کردن حفره و سایر درمان های پوسیدگی دندان
  • معاینات دندانپزشکی و تمیز کردن دندان ها
  • گرفتن اشعه ایکس از دندان
  • درمان فلوراید
  • کشیدن دندان های خرد شده
  • کشیدن دندان های ساده

در حالی که دندانپزشکان عمومی قادر به درمان اکثر شرایط دهان و دندان هستند و حتی ممکن است در ارائه مراقبت های ویژه از تجربه قابل توجهی برخوردار باشند، اما در اغلب موارد مراجعه به متخصص دندانپزشک امری لازم و ضروری است.

متخصص ارتودنسی

ممکن است شما ارتودنتیست ها را به عنوان افرادی که بریس ها را نصب می‌ کنند، بشناسید. اما انجام ارتودنسی فراتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید. به طور کلی، متخصص ارتودنسی به دلایل زیبایی و پزشکی به اصلاح دندان های نامرتب، اصلاح استخوان فرد و سایر ساختارهای دندان و دهان روی می آورد. این بدان معناست که آنها از طریق ابزارهایی مانند براکت ها، سیم های تراز کننده دندان، گاردهای دندان و نگهدارنده ها، محل قرارگیری دندان ها را تغییر می دهند. این ابزارها برای بهبود ساختار استخوانی دهان و همچنین مشکل فاصله دندان ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

متخصص ارتودنسی

جراح دهان، فک و صورت

جراحان دهان، فک و صورت، بر روی بافت های سخت و نرم در دهان و اطراف آن تمرکز دارند. این بافت ها شامل لثه ها، گونه ها، لب ها، کام سخت، کام نرم، زبان و بافت های صورت است. این جراحان پس از آموزش دندانپزشکی، آموزش های مورد نیاز برای جراحی را در بیمارستان می گذرانند. بنابراین جراحی های تهاجمی تری نسبت به سایر متخصصان دندانپزشکی که شامل کشیدن دندان های پیچیده و جراحی یا صاف کردن فک برای پایه دندان های مصنوعی است را انجام می دهند. آنها همچنین جراحی های ترمیمی، جراحی شکاف کام یا شکاف لب و گاهی بیوپسی، برداشتن بافت سرطانی، عفونت های صورت و یا درمان های آپنه خواب را انجام می دهند. جراحان دهان معمولاً زمینه را برای کارهای بعدی دندانپزشکی فراهم می کنند. زیرا آنها از پیشرفت های جراحی که بر روی دندان ها و استخوان ها به منظور استفاده از دندان های مصنوعی یا روکش های زیبایی انجام می شود، مراقبت می کنند.

جراحی فک

متخصص پروتز

همانطور که از نام آن پیداست، متخصصان پروتز وظیفه ارائه پروتزهای دهان برای جایگزینی دندان های آسیب دیده، پوسیده و افتاده را دارند. پروتزهای دهانی، دندان هایی مصنوعی هستند و شامل تاج، پل، پروتز دندان، کاشت دندان و روکش دندان می باشند. جایگزین کردن دندان ها اغلب از نظر زیبایی و پزشکی کاربرد دارند. زیر می توانند توانایی جویدن، گاز زدن و درست صحبت کردن را به مقدار زیادی بهبود بخشند. شما ممکن است اصطلاح طرح لبخند را شنیده باشید که شامل ترمیم کامل ظاهر لبخند فرد است. متخصص پروتز اغلب به دلایل زیبایی و همچنین برای موارد بازسازی دندان ها، مسئولیت انجام این عمل را بر عهده می گیرد.

روکش دندان

اندودنتیست

قسمت داخلی دندان در زیر لثه قرار دارد و به عنوان پالپ شناخته می شود. این قسمت توسط مینای سخت دندان و لایه داخلی عاج محافظت می شود. پالپ یک ماده نرم و ساخته شده از بافت زنده و حساس است. اندودنتیست ها بر روی بخش پالپ دندان تمرکز دارند. پالپ دندان می ‌تواند آسیب دیده، ملتهب و یا پوسیده باشد. بنابراین، نیاز به درمان دارد. در صورتی که بتوان پالپ دندان را درمان و حفظ کرد، دندان در دهان بیمار زنده می ماند. اما در صورت عدم حفظ پالپ، درمان مورد نیاز به عنوان کانال ریشه شناخته شده و رایج ترین روشی است که توسط متخصصان اندودنت انجام می شود.

اندودنتیست

سایر تخصص های دندانپزشکی

دندانپزشکی علاوه بر موارد فوق، شامل سه نوع تخصص دیگر است. این تخصص ها عبارتند از:

  • متخصص آسیب شناسی دهان
  • متخصص رادیولوژی دهان و دندان
  • متخصص دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکان چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

بوی بد دهان

بوی بد دهان که به آن هالیتوز نیز گفته می شود، می تواند خجالت آور باشد. این مشکل توسط دندانپزشک بررسی شده و پس از تشخیص علت آن، درمان می شود.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان که به عنوان حفره نیز شناخته می شود، دومین مورد از شایع ترین علل مراجعه افراد به دندانپزشک است. پوسیدگی ‌دندان زمانی رخ می‌ دهد که پلاک موجود بر روی دندان ها، با قند ها و یا نشاسته موجود در مواد غذایی ترکیب می شوند. این ترکیب، اسید هایی را تولید می کند که به مینای دندان حمله می کنند.

بیماری های لثه

بیماری لثه که به عنوان بیماری پریودنتال(پریودنتیت) نیز شناخته می شود، شامل عفونت لثه های اطراف دندان است. بیماری لثه یکی از اصلی ‌ترین دلایل افتادن دندان در بزرگسالان به شمار می رود. علائم این بیماری شامل بوی بد دهان و لثه های قرمز، متورم و حساس همراه با خونریزی می باشد.

سرطان دهان

سرطان دهان یک بیماری جدی و کشنده است. اما در صورت تشخیص و درمان در مراحل اولیه، اغلب قابل درمان است. مراجعه های منظم دندانپزشکی می تواند موجب تشخیص سرطان دهان در مراحل اولیه آن شود. علائم این بیماری شامل وجود زخم ها، توده ها یا ناهمواری های دهان است.

زخم های دهان

زخم های دهان انواع مختلفی دارند و می ‌توانند آزاردهنده باشند. این زخم ها شامل تاول های ناشی از تب یا زخم های سرد ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس هستند و در قسمت خارجی لب ها ظاهر می شوند.

فرسایش دندان

فرسایش دندان به از بین رفتن ساختار دندان ها در اثر حمله اسید به مینای دندان گفته می شود. علائم و نشانه های فرسایش دندان ها از حساسیت تا مشکلات شدید تر مانند ترک خوردگی، متفاوت است.

حساسیت دندان

حساسیت دندان مشکل شایعی است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. حساسیت دندان شامل احساس درد یا ناراحتی دندان به دلیل خوردن شیرینی، برخورد هوای سرد، نوشیدنی های گرم، سرد یا بستنی است.

فوریت های دندانپزشکی

در حالی که بسیاری از دندان درد ها و مشکلات دندانی به راحتی با مراجعه به دندانپزشک درمان می‌ شوند، اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل ایجاد تصادف به فوریت های دندانپزشکی نیاز باشد. مشکلات شایعی که نیاز به فوریت های دندانپزشکی دارند، شامل دندان شکسته شده یا ترک خورده، آبسه دندان یا ایجاد زخم دهان پس از حادثه است.

لبخند غیر جذاب

در حالی که لبخند غیر جذاب از نظر فنی یک مشکل دندانپزشکی به شمار نمی رود، اما بسیاری از بیماران به دنبال معالجه آن هستند. لبخند غیر جذاب می تواند اعتماد به نفس فرد را پایین آورد. لبخند غیر جذاب را می ‌توان با روش ‌هایی مانند سفید کردن دندان ها، کاشت دندان، ارتودنسی یا سایر روش های دندانپزشکی زیبایی برطرف کرد.