این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص گوش و حلق و بینی – پزشک گوش و حلق و بینی

متخصصان گوش، حلق و بینی، پزشکانی هستند که در درمان و مدیریت بیماری ها و اختلالات گوش، بینی، گلو و دیگر ساختارهای مرتبط با آن ها فعالیت دارند. شایع ترین دلایل مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی شامل مشکلات شنوایی، گوش درد یا عفونت گوش و گرفتگی بینی هستند. بیشتر بیماری های گوش، حلق و بینی می توانند از طریق معاینه جسمی تشخیص داده شوند.

برخی از متخصصان گوش ، حلق و بینی

تخصص های متخصصان گوش، حلق و بینی

متخصصان گوش و حلق و بینی بر مشکلات مربوط به اندام های زیر تخصص دارند:

گوش ها

گوش دارای سه قسمت گوش بیرونی، گوش میانی و گوش داخلی است. گوش بیرونی یا پینه شامل کانال گوش بوده که پوست آن موم گوش را تولید می کند. کانال گوش به پرده گوش که به آن غشای تمپانیک نیز گفته می شود، متصل شده است. این غشا صدا را به گوش میانی منتقل می کند که در پشت پرده گوش و داخل جمجمه قرار دارد. گوش میانی توسط لوله استاش به گلو متصل می ‌شود.

پزشک گوش و حلق و بینی با استفاده از روش‌های درمانی و جراحی، مشکلاتی مانند از دست دادن شنوایی، عفونت گوش، اختلالات تعادل، وزوز گوش و برخی از اختلالات عصبی همچنین مدیریت اختلالات مادرزادی گوش بیرونی و داخلی آموزش دیده اند.

بینی

مانند گوش، بینی نیز به بخش های مختلفی تقسیم می شود. سپتوم بینی آن را به صورت عمودی به دو قسمت تقسیم می کند. علاوه بر این، بینی نیز شامل دو قسمت جلویی و عقبی است. قسمت جلویی و قابل مشاهده بینی قسمت قدامی نام دارد که از غضروف ساخته شده است. قسمت پشتی بینی که به گلو منتهی می شود، قسمت خلفی نامیده می شود. اطراف بینی را سینوس ها تشکیل می دهند. سینوس ها پاکت هایی پر از هوا هستند که در صورت آلوده شدن، باعث ایجاد درد می شوند. در داخل صورت چهار حفره سینوسی که شامل سینوس های جلو، سینوس های فک بالا، سینوس های اتموئید و سینوس های اسفنوئیدی هستند، وجود دارد. بافت سینوس و همچنین قسمت های مختلف بینی از موهای میکروسکوپی به نام مژگان پوشیده شده اند که گرد و غبار را جذب کرده و مانع از ورود باکتری ها به مجرای تنفسی می شوند. سپتوم دارای رگ های خونی فراوانی است. به همین دلیل بینی می تواند به راحتی خونریزی کند.

سینوزیت یکی از شایع ترین مشکلات ناحیه بینی است. سایر مشکلات شامل آلرژی، اختلال در بو، پلیپ و انسداد بینی به دلیل سپتوم انحرافی است.

گلو یا حلق

گلو یا حلق به سه قسمت تقسیم می شود. این قسمت ها عبارتند از حنجره، نازوفارنکس که در پشت بینی قرار دارد و اوروفارنکس که در پشت دهان واقع شده است. بخش تحتانی گلو در جلوی مری است و شامل جعبه صوتی و تارهای صوتی می باشد. فعالیت هایی مانند صحبت کردن، آواز خواندن و غذا خوردن توسط حلق انجام می شود. متخصص گوش و حلق و بینی، پزشک متخصص در مقابله با بیماری های گلو و حنجره از جمله اختلالات صدا هستند. تعدادی از مشکلات شایع مربوط به گلو یا حلق شامل استرپت، وسایر عفونت هایی است که باعث گلو درد می شوند.

سر و گردن

بینایی، بویایی و شنوایی عملکردهایی هستند که در ناحیه سر و گردن قرار دارند. متخصصان گوش و حلق و بینی برای درمان عفونت ها، تومورهای غیر سرطانی و سرطانی، ترومای صورت و هرگونه ناهنجاری های سر و گردن، آموزش دیده اند.

متخصصان گوش و حلق و بینی چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

گوش، حلق و بینی مانند هر قسمت دیگری از بدن ممکن است دچار طیف گسترده ای از مشکلات شوند که برای سلامتی مضر هستند. رایج ترین مشکلات که توسط متخصصان گوش و حلق و بینی درمان می شوند، شامل موارد زیر هستند:

ورم لوزه

التهابی که در گلو ایجاد می شود، اغلب ناشی از لوزه ها است. لوزه ها شامل دو قسمت بیضی شکل هستند و در قسمت پشتی گلو قرار دارند. عفونت باکتریایی باعث ایجاد تورم لوزه شده و این یک بیماری شایع در کودکان است.

در برخی موارد، لازم است که لوزه ی افرادی که از عفونت های باکتریایی رنج می ‌برند، خارج شود. این به ویژه در شرایطی که گلودرد یا تورم لوزه موجب ناراحتی در فرد بیمار شود، اهمیت می یابد. در صورت عدم خارج کردن لوزه ها، ممکن است مشکلات شدید تری ایجاد شود.

عفونت گوش

التهاب همچنین می تواند در قسمت گوش ایجاد شود. سرماخوردگی و ویروس های آنفولانزا اغلب باعث درد در ناحیه گوش می شوند. لوله استاش گوش، کانال باریکی است که به قسمت پشت گلو تخلیه می شود و از این طریق میکروب های ناخواسته را خارج می کند. اگر این لوله بسیار نازک باشد و یا توسط مایعات و مخاط مسدود شود، باکتری می توانند وارد گوش شده و باعث ایجاد عفونت شوند. درد گوش یکی دیگر از مشکلات رایج برای مراجعه افراد به متخصص گوش، حلق و بینی است. توانایی ایجاد تمایز بین درد گوش ناشی از آلرژی و درد گوش ناشی از عفونت بسیار مهم است. متخصصان گوش، حلق و بینی از این توانایی برای شناسایی علت گوش درد و درمان مناسب آنها برخوردار هستند.

عفونت سینوس

عفونت سینوس ها یکی از شایع ترین مشکلات در ناحیه بینی هستند. عفونت سینوس شباهت بسیاری به سرماخوردگی دارد و از علائم مشابهی برخوردار هستند. اما اصلی ترین تفاوت آن ها در عامل ایجاد کننده عفونت است. باکتری ها عامل ایجاد کننده عفونت در سینوس ها به شمار می روند. سینوزیت شامل التهاب مزمن و تورم مجاری بینی، ایجاد مخاطب و مشکلات تنفسی است. علاوه بر این، مواردی مانند عفونت، رشد پولیپ ها در داخل بینی یا سپتوم انحرافی همگی می توانند به سینوزیت مزمن منجر شوند. درمان عفونت سینوس معمولاً شامل آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن میکروب ها می باشد.

آلرژی

آلرژی انواع مختلفی دارد و ممکن است بسیاری از افراد را درگیر کند. عوامل ایجاد کننده آلرژی شامل دارو، گرده گل ها، مواد غذایی، گرد و غبار، حیوانات اهلی و حشرات هستند. این عوامل می توانند علائم فراوانی را ایجاد کرده و خطرناک باشند. همچنین بسیاری از آلرژی ها می توانند باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت در گوش، بینی یا گلو شوند. یک متخصص گوش، حلق و بینی می تواند با تشخیص نوع آلرژی، به درمان آن کمک کند.

آپنه خواب

آپنه خواب یک اصطلاح پزشکی برای ایجاد وقفه در تنفس است. آپنه خواب نوعی اختلال است که باعث می ‌شود تنفس فرد برای مدت زمان کوتاهی متوقف شود. آپنه خواب زمانی رخ می دهد که مقدار بسیار کمی هوا به ریه ها می رسد. این می تواند تهدید کننده زندگی باشد؛ زیرا انسداد راه هوایی می تواند باعث متوقف شدن تنفس در هنگام خواب شود. علاوه بر این، آپنه خواب باعث ایجاد خروپف شود. در صورت عدم درمان، آپنه خواب می تواند عوارض جدی سلامتی از جمله فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر، سکته مغزی و نارسایی قلبی ایجاد کند.

کاهش یا از دست دادن شنوایی

از دست دادن شنوایی می تواند در هر سنی رخ دهد و علل متنوعی داشته باشد. پیری، قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد، ویروس ها، شرایط قلبی، آسیب دیدگی سر، سکته مغزی و تومورها ممکن است منجر به کاهش تدریجی شنوایی شوند. اما به کمک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، کم شنوایی و ناشنوایی توسط ابزارهایی مانند سمعک درمان می ‌شوند.

سرگیجه

سرگیجه یک اصطلاح عمومی برای توصیف احساس سبکی و عدم تعادل است. سرگیجه می تواند ناشی از بیماری های گوش داخلی مانند لابیرینیتیت حاد و بیماری منیور باشد.

سرطان

مشکلات گوش، حلق و بینی در موارد شدید می توانند منجر به سرطان شوند. در حال حاضر علت ابتلا به سرطان گوش مشخص نیست. اما تومورهای ناشی از سرطان در کانال گوش، گوش میانی و گوش داخلی قابل مشاهده هستند. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و یا گرد و غبار می تواند باعث ابتلا به سرطان بینی شود. برخی از انواع سرطان ها شامل کارسینوم سلول سنگفرشی، ملانوما، سارکوم پاپیلوما معکوس و گرانولومای میانی است. همچنین انواع مختلفی از سرطان های مربوط به حنجره یا حلق وجود دارند که می‌ توانند مری یا دهان را تحت تأثیر قرار دهند. یکی از علل شایع ابتلا به سرطان در این نواحی بدن، استعمال سیگار است.

مشکلات هوایی

مشکلات تنفسی می تواند از خفیف مانند استیدور و تهدید کننده زندگی مانند انسداد شدید راه هوایی متغیر باشند.

شکاف کام و لب

شکاف کام و لب شامل وجود شکاف در دهان است که در آن لب، کام یا هر دو در طول رشد جنین به طور کامل رشد نمی کنند. شکاف ها می توانند از نظر اندازه متفاوت باشند و باعث در خوردن، صحبت کردن و تنفس مشکل ایجاد کنند.

سپتوم بینی انحرافی

سپتوم بینی، دیواری است که حفره بینی را تقسیم می کند. سپتوم انحراف یافته منجر به مشکلات تنفسی و سینوزیت مزمن می شود. سپتوم انحرافی ممکن است یک مشکل مادرزادی باشد. با این حال صدمه به بینی نیز می ‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود.

اختلال در بلع

افراد در هر سنی می توانند در انتقال غذا، مایعات و بزاق دهان به معده دچار مشکل شوند. این بیماری دیسفاژی نامیده می شود و ممکن است باعث ناراحتی، اختلال در تغذیه، سرفه و تنگی نفس شود.

اختلالات صوتی

بسیاری از شرایط از جمله آسیب به تارهای صوتی، ویروس ها، سرطان و رفلاکس اسید مزمن می توانند منجر به اختلالات صوتی شوند. این بیماری ها می توانند منجر به پایین آمدن صدا و یا از بین رفتن آن شوند.

گلو استرپ

استرپ اصطلاحی برای خانواده ای از باکتری ها به نام استرپتوکوکی است. گلو استرپ زمانی بروز می کند که گلو و ساختارهای اطراف آن به این باکتری آلوده شود.

روش های درمانی مورد استفاده توسط متخصصان گوش و حلق و بینی

متخصص گوش و حلق و بینی باید بتواند طیف گسترده ای از اقدامات را برای برطرف کردن مشکلات پزشکی انجام دهد. این روش ها در مقیاس و پیچیدگی متفاوت بوده و از بازسازی پیچیده ریز عروقی گرفته تا جراحی کل گردن متغییر هستند. برخی از این روش ها شامل موارد زیر هستند:

 • بلفاروپلاستی
 • جراحی آندوسکوپی سینوس
 • بیوپسی
 • جراحی پلاستیک صورت
 • جایگذاری لوله میرنگوتومی و تساوی فشار
 • عمل جراحی گردن
 • سپتوپلاستی
 • عمل جراحی برای درمان انسداد آپنه خواب
 • جراحی تیروئید
 • تانسیلکتومی یا آدنوئیدکتومی
 • تراکئوستومی
 • تمپانوپلاستی