این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص فک – دهان و صورت

جراحان دهان، فک و صورت، پزشک متخصص در تشخیص و درمان طیف گسترده ای از اختلالات موثر بر صورت و اسکلت صورت از جمله فک و حفره دهان هستند. متخصص فک ، دهان و صورت به دلیل آموزش های پزشکی و دندانپزشکی می تواند شرایطی که نیاز به تخصص در هر دو زمینه را دارد، درمان کند. این شرایط شامل طیف وسیعی از مشکلات جراحی شایع دهان، عدم تناسب فک و مشکلات مادرزادی صورت، تروما صورت، سرطان دهان، بیماری های مربوط به غده بزاقی، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و بیماری‌ های مختلف خوش خیم است. در واقع متخصصان دهان ، فک و صورت بر روی معالجه مشکلات مربوط به بافت های سخت و نرم صورت، دهان و فک تمرکز دارند. این متخصصان گاهی اوقات در بیمارستان مشغول به کار هستند. اما درمان های آن ها بیشتر در مطب های خصوصی انجام می شود.

متخصصان جراحی دهان، فک و صورت، درمان های رایج دهان و دندان را انجام نمی دهند. این درمان ها که شامل روش های معمول دندانپزشکی است، توسط دندانپزشکان انجام می شود. با این حال، درمان های پیچیده ای که ممکن است به اقدامات تهاجمی تر و یا بیهوشی نیاز داشته باشند، توسط متخصص فک و دهان و صورت انجام می شود. در بسیاری از موارد، جراحان دهان، فک و صورت با سایر متخصصان مانند ارتودنتیست ها، متخصص گوش و حلق و بینی، جراحان پلاستیک و ترمیمی و آنکولوژیست ها به عنوان بخشی از یک تیم فعالیت می کنند.

برخی از متخصصان فک ، دهان و صورت

انواع تخصص های جراحی دهان فک و صورت

جراحان دهان، فک و صورت در تمام زمینه‌ های تخصصی آموزش می بینند. اما اغلب آنها ممکن است تخصص خود را در یک یا چند حوزه دریافت کنند. تخصص های جراحی دهان، فک و صورت شامل موارد زیر هستند:

جراحی دندالواولار

جراحی دندالواولار شامل جراحی قسمت پایه دندان در فک ها از جمله دندان های آسیب دیده، کشیدن دندان های پیچیده، کیست و ضایعات مخاط دهان است.

پزشکی دهان

زخم ها، عفونت ها و بیماری های دهان از جمله مشکلات شایعی هستند که توسط متخصص فک و دهان و صورت درمان می شود. این متخصصان می توانند طیف گسترده ای از شرایط مربوط به مخاط دهان را تشخیص داده و درمان کنند.

جراحی ارتوگناتیک یا ناهنجاری های صورت

درمان ناهنجاری های صورت شامل جراحی فک و اصلاح ناهنجاری های صورت و دهان است. این درمان با همکاری ارتودنتیست ها که قوس های دهانی را قبل از جراحی آماده می کنند، انجام می شود. ناهنجاری های کرانیو فیشیال، شکاف لب و کام و ناهنجاری های پس از حادثه، همگی توسط جراح ارتوگناتیک انجام می شود.

تروما فک و صورت

درمان شکستگی های صورت از جمله شکستگی های مداری، زخم ها، آسیب به جمجمه و صورت و ناهنجاری های بعد از آسیب توسط متخصص فک ، دهان و صورت انجام می شود.

سرطان دهان و صورت

درمان سرطان دهان و صورت توسط تیم ترکیبی از جراحان فک و صورت، جراحان گوش و حلق و بینی، رادیوتراپی، متخصص رادیولوژی و هیستوپاتولوژی انجام می شود.

درمان توده های گردن بیماری های غدد بزاقی

انسداد غدد بزاقی، بیماری های التهابی مخاط، تومورهای خوش خیم و بدخیم و جراحی پاروتید توسط متخصص دهان و فک و صورت انجام می شود. دردهای ناحیه صورت اختلالات مختلف فک: درمان این اختلالات با عمل جراحی امکان پذیر است.

ناهنجاری های شکاف ثانویه و لب

مدیریت بیماران مبتلا به شکاف لب و کام و درمان اولیه آنها توسط جراح پلاستیک انجام می شود. اما پیوند استخوان و جراحی شکاف که شامل درمان ثانویه هستند، توسط متخصص فک و صورت انجام می شود.

بیماران در معرض خطر

بیمارانی که نیاز به جراحی دندان دارند و یا افراد با شرایط خاص مانند بیماران قلبی، باید به جراح دهان ، فک و صورت مراجعه کنند.

جراحان دهان، فک و صورت چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

اکثر درمان ها و جراحی هایی که به آنها اشاره شد، به صورت تخصصی توسط جراحان دهان، فک و صورت انجام می شود. این متخصصان نسبت به دندانپزشکان مشکلات پیچیده تری را درمان می کنند. در بسیاری از موارد، بیمارانی که دچار حادثه رانندگی یا آسیب های ورزشی شده ‌اند، به توجه و مراقبت فوری نیاز دارند. در این موارد، متخصصان دهان، فک و صورت باید بیمارانی را که در شرایط بحرانی قرار دارند، درمان کنند. علاوه براین، تخصص دهان، فک و صورت طیف وسیعی از آسیب ها و بیماری ها را در چهار ناحیه بدن که شامل گردن، صورت، فک و دهان است، درمان می کنند. رایج ترین و ابتدایی ترین جراحی شامل جراحی کشیدن دندان است. به ویژه اگر دندان بیمار خرد شده یا آسیب دیده باشد. همچنین شرایط دیگری نیز وجود دارند که با عمل جراحی برطرف می شوند. به عنوان مثال، افرادی که دارای شکاف لب و کام هستند، برای اصلاح مشکل نیاز به جراحی توسط متخصص دهان، فک و صورت دارند. این عمل برای رفع مشکل جسمی ساختار صورت انجام می شود.

به طور کلی، جراحان دهان، فک و صورت باید چگونگی رفع مشکلات مربوط به بافت سخت و نرم صورت را بیاموزند. یک متخصص فک و دهان و صورت باید بر روی نواحی حساس مانند لثه ها و ساختارهای سخت مانند استخوان فک و قسمت هایی از گردن کار کند. به طور کلی، مشکلاتی که توسط متخصص دهان ، فک و صورت درمان می ‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

کشیدن یا خارج کردن دندان

کشیدن دندان متداول ترین روشی است که توسط جراحان دهان، فک و صورت انجام می شود. در مواردی که دندان های عقل به صورت غیر طبیعی رشد می کند، لازم است به متخصص فک و صورت مراجعه کرد. علاوه بر این، عمل های جراحی جزئی برای از بین بردن و خارج کردن دندان های خرد شده توسط این متخصصان انجام می شود. در برخی موارد، دندان نیش که به عنوان مولر سوم نیز شناخته می شود، نمی تواند به درستی رشد کند و در بافت لثه یا استخوان باقیمانده و موجب آسیب به آنها می شود. در چنین شرایطی، جراح دهان می تواند راه رشد دندان را باز کرده تا هم درد کاهش یابد و هم خطر ابتلا به عفونت از بین برود.

جراحی اصلاحی فک

گاهی اوقات روش های دندانپزشکی مانند ارتودنسی برای اصلاح نامنظمی های دندان کافی نمی باشد. در این شرایط، انجام عمل جراحی برای ترمیم ناهنجاری های مادرزادی یا شرایط شدید ارتودنسی، مشکلات اسکلتی یا سایر اختلالات ضروری است. در این روش که معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، ممکن است استخوان های صورت و فک تغییر شکل داده و جا به جا شود. برای انجام چنین درمان ‌های، متخصص، دهان فک و صورت با متخصص ارتودنسی همکاری می کند.

از بین رفتن استخوان و دندان

زمانی که بیمار دندان های خود را از دست می دهد، یک متخصص دهان، فک و صورت می تواند از روش کاشت دندان در استخوان فک استفاده کند. در این روش، ابتدا پایه تیتانیومی در استخوان فک بیمار کاشته می شود. پس از آن که تیتانیوم در داخل استخوان محکم شد، جراح تاج دندان مصنوعی را بر روی آن قرار می ‌دهد. گاهی اوقات قبل از انجام ایمپلنت یا کاشت دندان، نیاز به پیوند استخوان است. پیوند استخوان اغلب در صورت عدم وجود استخوان کافی برای نگه داشتن ایمن پایه تیتانیومی انجام می شود.

تروما صورت

جراح دهان، فک و صورت باید بیمارانی را که دچار آسیب دیدگی صورت شده اند، سریعا درمان کند. علاوه بر این، جراحان دهان بیمارانی که از زخم صورت و دهان رنج می برند را درمان می کنند.

جراحی شکاف لب و کام

جراحی شکاف لب و کام نوعی جراحی خاص است که اغلب توسط جراحان دهان، فک و صورت انجام می شود. این نوع جراحی برای تغییرات ساختار صورت که ناشی از نقایص مادرزادی در هنگام تولد است، مورد استفاده قرار می گیرد.

آپنه خواب

افرادی که مبتلا به آپنه خواب هستند، به طور مکرر در هنگام خواب دچار تنگی نفس می شوند. آپنه خواب اغلب به دلیل وجود فک ضعیف یا وجود بیش از حد بافت نرم در مجاورت ورودی مجاری هوایی ایجاد می شود. جراحی های مختلفی برای درمان آپنه خواب وجود دارد. جراح دهان، فک و صورت برای درمان آپنه خواب با متخصصان خواب همکاری می‌ کند.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی

اگر ناهنجاری ها در ساختار فک باعث ایجاد اختلال در مفصل گیجگاهی فکی شود، برای درمان و اصلاح مشکل به عمل جراحی نیاز است.