این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص تغذیه – پزشک تغذیه – دکتر تغذیه

متخصص تغذیه، پزشک متخصص در زمینه استفاده از مواد غذایی و تغذیه ای برای ارتقا سلامت و مدیریت بیماری ها است. این متخصصان به افراد توصیه می کنند که برای یک زندگی سالم یا رسیدن به یک هدف خاص مرتبط با سلامتی، چه مواد غذایی را مصرف و از مصرف چه غذاهایی خودداری کنند. بیشتر متخصصان تغذیه در بیمارستان ها، خانه های سالمندان، مراکز مراقبت یا کلینیک های پزشکی فعالیت می کنند.

برخی از متخصصان تغذیه

متخصصان تغذیه چه نوع کارهایی را انجام می دهد؟

برخی از متخصصان تغذیه اطلاعاتی اختصاصی را به افراد خاص ارائه می دهند. به عنوان مثال، یک متخصص تغذیه یا متخصص رژیم ممکن است به بیماران مبتلا به فشار خون بالا بیاموزند که چگونه در هنگام تهیه وعده های غذایی از نمک کمتری استفاده کنند. برخی دیگر از این متخصصان با گروه‌های دیگری از افراد که نیازهای مشابهی دارند، همکاری می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است رژیم های غذایی با غذاهای کمتر فرآوری شده و مواد قندی برنامه ریزی کرده و از این طریق به افراد دارای اضافه وزن کمک کنند.

زمانی که یک پزشک تغذیه برای اولین بار با افراد ملاقات می کند، نه تنها رژیم غذایی فعلی آنها بلکه سبک زندگی کلی آنها از جمله ورزش، عادات خواب و همچنین اختلالات یا بیماری‌های آنها را ارزیابی می کند.

به طور معمول متخصصان تغذیه موارد زیر را انجام می دهند:

 • انجام ارزیابی های بهداشتی و سلامتی بر روی مراجعین
 • تدوین برنامه های غذایی برای رسیدن به اهداف بهداشتی، تغذیه ای و وزن
 • کمک به مراجعه کنندگان در مورد تشخیص مواد غذایی مورد نیاز آنها
 • تهیه منوها، دستورالعمل ها و پشتیبانی از برنامه ریزی غذا برای مراجعه کنندگان
 • نظارت بر برنامه های مراجعه کنندگان در طول زمان و پیگیری پیشرفت آنها
 • پشتیبانی و ایجاد انگیزه در مراجعه کنندگان برای عادت به سبک زندگی جدید
 • تنظیم برنامه های تغذیه ای در صورت نیاز

اگرچه همه پزشکان تغذیه کارهای مشابهی را انجام می دهند، اما این تخصص به چندین زیر شاخه تقسیم می شود که شامل موارد زیر هستند:

متخصصان تغذیه بالینی که درمان های تغذیه پزشکی را ارائه می دهند. این متخصصان در بیمارستان ها، مراکز مراقبت طولانی مدت و سایر موسسات و مراکز پزشکی فعالیت می کنند. آنها برنامه های غذایی فردی و گروهی را بر اساس نیازهای بهداشتی بیماران یا مراجعه کنندگان تنظیم می کنند. متخصصان تغذیه بالینی ممکن است تخصص بیشتری در یک زمینه خاص داشته باشند. به عنوان مثال، آنها می توانند تنها با بیماران کلیوی خاص کار کنند. همچنین آنها می‌ توانند با سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی همکاری کنند.

متخصص رژیم درمانی که برنامه های غذایی را تنظیم می‌ کند. آنها در تنظیم و برنامه ریزی خدمات غذایی در بیمارستان ها و شرکت های مواد غذایی فعالیت می کنند. متخصصان رژیم درمانی ممکن است به عنوان مسئول خرید مواد غذایی و انجام سایر کارهای مرتبط با برنامه های غذایی فعالیت داشته باشند.

دکتر تغذیه در سطح جامعه که در مورد اطلاعات مربوط به غذا و تغذیه به مردم جامعه آموزش می دهند. آنها اغلب با گروه های خاصی از افراد مانند زنان باردار کار می کنند. این متخصصان در کلینیک های بهداشت عمومی، سازمان ‌های حفظ سلامت و سایر سازمان ها فعالیت می کنند.

متخصصان تغذیه در چه سازمان هایی فعالیت می کنند؟

متخصصان تغذیه می توانند در سازمان های مختلفی فعالیت داشته باشند و آموزش ها و دستورالعمل ‌های لازم را به مراجعه کنندگان ارائه دهند. رایج ترین سازمان هایی که دکتر تغذیه می تواند در آن فعالیت داشته باشد، شامل موارد زیر است:

مطب ‌های خصوصی

بسیاری از متخصصان تغذیه روش های مشاوره ای خاص خود را دارند و برای ارائه آنها به صورت ساعتی هزینه دریافت می کنند. آنها ممکن است به افرادی که اهداف خاص مانند رسیدن به سلامت کامل یا کاهش وزن دارند، مشاوره دهند.

بیمارستان ها

متخصصان تغذیه ای که در بیمارستان ها کار می کنند، با سایر متخصصان مراقبت ‌های بهداشتی به صورت تیمی همکاری دارند. آنها به صورت گروهی عمل می‌ کنند تا برنامه های تغذیه ای لازم را به بیماران ارائه دهند.

کلینیک های پزشکی

در کلینیک های پزشکی، پزشک تغذیه با سایر پزشکان برای ارائه خدمات یکپارچه همکاری خواهند کرد. این خدمات ممکن است ترکیبی از طب سنتی و تغذیه برای بیماران دارای شرایط مزمن و یا زنان باردار باشد.

کلینیک های مراقبت های بهداشتی عمومی

در این محیط ها، متخصصان تغذیه در کنار سایر متخصصان فعالیت می ‌کنند تا بتوانند علوم غذایی را با سایر روش ها ترکیب کرده و سلامت کلی را بهبود بخشند. این موارد می تواند شامل خدمات مشاوره ای در مورد موضوعاتی مانند خواب، ورزش، آرامش یا روش های درمانی جایگزین مانند طب سوزنی و ماساژ باشد.

مراکز مراقبت از بیماران

بیمارانی که در مراکز مراقبتی نگهداری می شوند، اغلب مبتلا به شرایط مزمن هستند و به رژیم های تخصصی نیاز دارند. در این مراکز، متخصصان تغذیه با پرستاران و آشپزها همکاری می کنند تا بیماران بتوانند وعده های غذایی متناسب با نیازهای خود را دریافت کنند.

داروخانه ها، فروشگاه های گیاهی یا فروشگاه‌های مواد غذایی

در فروشگاه‌های مواد غذایی با محوریت سلامت، مشتریان معمولا به دنبال رژیم های تخصصی و گزینه های سلامت کامل هستند. متخصصان تغذیه در این مراکز مشتریان را برای رسیدن به اهدافشان راهنمایی می کنند. آنها همچنین ممکن است دستورالعمل‌ها و پیشنهادات ویژه ای را توصیه کنند.

شرکت ها

شرکت های بزرگ گاهی اوقات متخصصان تغذیه را به عنوان مشاوران سلامتی استخدام می کنند. این متخصصان به کارکنان شرکت ها کمک می کنند تا از راه تغذیه سالم، فعالیت موثرتری داشته باشند.

هتل ها، رستوران ها و اماکن سرویس دهنده مواد غذایی

متخصصان تغذیه همچنین می توانند بر گزینه های غذایی و آشامیدنی در هتل ها رستوران ها و مراکز ارائه دهنده مواد غذایی نظارت داشته تا از سالم بودن مواد غذایی اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این، متخصصان تغذیه برای رسیدگی به نگرانی های رژیم های خاص و آلرژی های غذایی افراد، توصیه هایی را ارائه می دهند.

کارخانه های تولید کننده مواد غذایی

متخصصان تغذیه همچنین می توانند در کارخانه های تولید کننده مواد غذایی و آشامیدنی به عنوان مشاور فعالیت کنند. دکتر تغذیه می تواند با نظارت بر تولیدات این کارخانه ها، استانداردهای کیفیت و ایمنی را تضمین کند. در این صورت، کارخانجات تولید کننده مواد غذایی می‌ توانند اطمینان حاصل کنند که غذایی که به مصرف کنندگان می رسد پاسخگوی نیازهای آنها می باشد.

سالن های ورزشی

پزشکان تغذیه می تواند انواع مواد مغذی مناسب برای حفظ قدرت ورزشکاران را به آنها پیشنهاد دهند. یک متخصص تغذیه ورزشی با ورزشکاران و مربیان آنها برای اطمینان از عملکرد بهتر ورزشکاران، همکاری می کند. متخصصان تغذیه برنامه های فردی را بر اساس نیازهای غذایی هر ورزشکار تهیه می کنند. علاوه بر این، این متخصصان برای جلوگیری از آسیب دیدگی و کمک به بهبود ورزشکاران، برنامه های بهداشتی ویژه ای را ارائه می دهند. این برنامه ها ممکن است شامل زمان بندی مصرف مواد مغذی، مکمل های مناسب برای تمرینات و جلسات تمرینی باشد.

مهارت ها و خصوصیات شخصی مورد نیاز

برای تبدیل شدن به متخصص تغذیه، افراد باید از توانایی های زیر برخوردار باشند:

 • علاقه مند به علم و غذا
 • مثبت اندیش و قادر به ایجاد انگیزه در دیگران
 • درک دیگران و سبک زندگی آنها
 • قادر با توضیح آسان و ساده ی مسائل پیچیده

علاوه بر این، افراد برای تبدیل شدن به متخصص تغذیه، به مهارت های زیر نیز نیاز دارند:

 • درک علمی مهارت های سازمانی
 • مهارت های ارتباطی
 • مهارتهای شغلی