این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص زنان و زایمان – متخصص زنان – متخصص زایمان

متخصص زنان و زایمان، پزشک متخصص در تشخیص، ارزیابی و درمان بیماری های مربوط به زنان و زایمان است. متخصصان زنان و زایمان خدمات گسترده ای برای مراقبت های پیشگیرانه از جمله پاپ اسمیر، آزمایش STI، معاینات لگن، سونوگرافی و تست خون ارائه می دهند. آنها همچنین به سوالات شخصی افراد در مورد بارداری، رابطه جنسی، سلامت باروری، ناباوری و مباحث متعدد دیگر پاسخ می‌ دهند. در حال حاضر متخصصان زنان و زایمان عمدتاً بر روی اختلالات ارگان تولید مثل زنان متمرکز شده اند.

برخی از متخصصان زنان و زایمان

انواع تخصص های فرعی پزشکی زنان و زایمان

آموزش های تخصص زنان و زایمان به ۴ تخصص فرعی زیر تقسیم می شوند:

متخصص طب مادر و جنین

این متخصصان بر بارداری های پرخطر تمرکز دارند. بارداری فرآیندی پیچیده است و بسته به وضعیتی که جنین یا مادر دارد، می تواند پرخطر باشد. برخی از شرایط خطرزای بارداری شامل مشکل حمل نوزاد به حاملگی کامل، مایعات کم رحم، دیابت شدید و کنترل نشده و تیروئید کم تحرک یا بیش فعال مادر است.متخصص طب مادر و جنین بر سلامتی مادر و نوزاد تخصص داشته و بر زایمان های پیچیده یا پر خطر ماننده زایمان واژینال نظارت دارد. به طور معمول، بارداری یک زن در ابتدا با مراجعه به پزشک زنان و زایمان شروع می شود و در صورت بروز شرایط پیچیده تر به متخصص طب مادر و جنین ارجاع داده می شود.

متخصص غدد درون ریز تولید مثل

این متخصصان، پزشکانی در زمینه باروری هستند. آنها به زوج هایی که برای فرزند آوری به کمک نیاز دارند، رسیدگی می کنند. این پزشکان از تکنیک ‌های مختلفی مانند تجویز داروها و لقاح مصنوعی استفاده می کنند. متخصص غدد درون ریز تولید مثل، مشکلات ناباروری را تشخیص داده و برنامه ‌های درمانی را تهیه می ‌کند.

متخصص آنکولوژی زنان و زایمان

این متخصصان در تشخیص و درمان سرطان های خاصی که بر اندام تولید مثل زنان تاثیرگذار هستند، تخصص دارند. این سرطان ها شامل سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان آندومتر و سرطان ولوار است. متخصص آنکولوژی زنان و زایمان همچنین عمل های جراحی برای از بین بردن تومور و یا شیمی درمانی را انجام می دهد.آنکولوژیست زنان با سایر پزشکان سرطان مانند آنکولوژیست های پزشکی و آنکولوژیست های پرتونگاری همکاری می کنند.

متخصص اوروژنیکولوژی زنان و زایمان

این متخصصان در زمینه مشکلات ادراری در زنان تخصص دارند. یکی از مشکلات شایع ادراری در زنان، بی اختیاری استرسی ادرار است. این مشکلی بسیار رایج در زنان بوده و شامل عدم توانایی کنترل مثانه در هنگام عطسه، سرفه، خندیدن و یا دیگر فعالیت هایی است که بر عضلات شکمی تاثیر گذار هستند. متخصص اوروژنیکولوژی، آسیب دیدگی و اختلالات کف لگن و ساختارهای مربوطه را درمان می کند.

جراحی ها، عمل ها و سایر روش های درمانی مورد استفاده توسط متخصص زنان و زایمان

برخی از روش ها و جراحی هایی که توسط متخصصان زنان و زایمان انجام می ‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز روشی است که توسط متخصص زنان و زایمان انجام می ‌شود و شامل نمونه گیری از مایعات آمنیوتیک برای آزمایش یا روش‌ های مختلف تشخیصی است. مایع آمنیوتیک مایعی است که در دوران بارداری، جنین را در رحم احاطه می کند. آمنیوسنتز یک عمل تهاجمی به شمار می رود؛ زیرا شامل سوزن بلندی است که از طریق شکم به داخل رحم وارد می شود.

رفع انسداد غده بارتولین

در بدن زنان دو غده معروف به غدد بارتولین در دو طرف دهانه واژن قرار دارد. غده بارتولین مایعی را برای روان کردن مهبل ترشح می کند. گاهی اوقات این غده‌ ها مسدود شده، آسیب دیده و یا آلوده می شوند و می توانند باعث ایجاد کیست یا آبسه بارتولین شوند. در صورت تشخیص زودهنگام، این کیست ها یا آبسه ها با استفاده از کمپرس گرم، حمام سیتز یا سایر روش های دارو درمانی قابل رفع هستند. اما موارد پیشرفته تر نیاز به تخلیه به صورت جراحی دارند. این کار می تواند در مطب پزشک و با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود.

رفع آبسه سینه

آبسه سینه ممکن است در خانم های شیرده یا پس از یائسگی ایجاد شود. به طور معمول آبسه در اثر عفونت و یا انسداد مجاری شیردهی ایجاد می شود. در صورت تشخیص زودهنگام ،این آبسه ها در خانه و با کمپرس گرم، آنتی بیوتیک یا سایر روش های درمانی قابل درمان هستند. اما آبسه های پیشرفته نیاز به عمل جراحی دارند. در مواردی که زنان غیر شیرده دچار آبسه شوند، ممکن است از آنها بیوپسی شود؛ زیرا ایجاد آبسه سینه در زنان غیر شیرده نادر است و می ‌تواند زمینه ‌ساز بیماری ‌های دیگر باشد.

بیوپسی دهانه رحم

اگر در یک آزمایش معمول لگن، معاینه دهانه رحم یا آزمایش پاپ اسمیر، شرایط غیرعادی مشاهده شود، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی باشد. بیوپسی دهانه رحم می ‌تواند تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود.

جراحی کرایو

جراحی کرایو شامل استفاده از سرما برای از بین بردن بافت های غیر طبیعی است که به طور معمول در قسمت های خارجی بدن مانند پوست به وجود می آیند. جراحی کرایو همچنین می ‌تواند برای از بین بردن بافت غیر طبیعی یا سلول های پیش سرطانی، مورد استفاده قرار گیرد.

جراحی الکتروکوتر

جراحی الکتروکوتر شبیه به جراحی کرایو است و برای از بین بردن بافت غیر طبیعی و یا سلول های پیش سرطانی که ممکن است در دهانه رحم وجود داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. با این تفاوت که در جراحی الکتروکوتر به جای سرمازدگی شدید از جریان برق استفاده می شود.

عمل سزارین

سزارین نوعی جراحی است که توسط متخصص زنان و زایمان برای خارج کردن نوزاد از داخل رحم انجام می شود. در صورت وجود مشکل در مادر یا جنین در هنگام زایمان، ممکن است از سزارین استفاده شود.

کولدوسنتز

کلدوسنتز یک روش تشخیصی است که در آن با استفاده از سوزن، از مایعات در پشت رحم نمونه برداری می شود. این روش برای تعیین پارگی کیست تخمدان، حاملگی خارج رحمی پارگی یا بیماری التهابی لگن مفید است.

کورتاژ و اتساع

روش اتساع و کورتاژ می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود. کورتاژ و اتساع روشی است که در آن دهانه رحم به صورت دستی گشاد و پوشش رحم قطع می شود. این روش برای از بین بردن بافت ها بعد از سقط جنین در سه ماهه اول یا برای درمان خونریزی بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوپسی آندومتر

بیوپسی آندومتر شامل نمونه برداری از بافت، برای اهداف تشخیصی بر روی لایه رحم است. این بافت با ابزارهایی که از طریق واژن به دهانه رحم وارد شده، گرفته می شود.

اپیزیوتومی

اپیزیوتومی شامل برش بافت پرنیال زنان است و معمولاً نزدیک به پایان زایمان انجام می شود. اگر در هنگام زایمان به نظر برسد که باز شدن پوست و بافت پرینه بسیار کم است، برشی در پوست ایجاد می شود که این برش پس از زایمان با بخیه دوخته می شود.

برداشتن تومور فیبروم

از بین بردن فیبروم های رحمی به عنوان میومکتومی نیز شناخته می شوند. در این عمل، تومورهای فیبروییدی توسط متخصص زنان و زایمان با جراحی برداشته می شوند و در طول آن رحم دست نخورده باقی می ماند.

هیسترکتومی با اوفورکتومی

هیسترکتومی برداشتن کامل رحم و اوفورکتومی برداشتن تخمدان ها با عمل جراحی است.

لاپاراسکوپی و لاپاراتومی

لاپاراتومی و پاراسکوپی به تکنیک وارد کردن دوربین و ابزار از طریق برش های کوچک بر روی شکم، برای مشاهده، درمان و انجام عمل‌ های جراحی تشخیصی گفته می شود. لاپاراتومی به نحوه برش این برش‌ های کوچک و لاپاراسکوپی به مشاهده اندام های شکمی اشاره دارد.

کیست تخمدان

کیست یا کیسه های پر از مایعات در سیستم تولید مثل زنان می توانند روی یک یا هر دو تخمدان ایجاد شوند. بعضی از خانم ها کیست هایی دارند که علائمی ندارند. در حالی که برخی دیگر می توانند علائمی مانند درد، تهوع، استفراغ، قاعدگی‌های نامنظم و غیره داشته باشند. گاهی اوقات این کیست ها به خودی خود از بین می روندT اما در موارد شدید تر، نیاز به لاپاراسکوپی است.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری معمول برای زنانی است که از سرطان دهانه رحم محافظت می کنند. همچنین می توان از تست پاپ اسمیر برای تست ویروس پاپیلومای انسانی استفاده کرد. در این روش، سپکولوم به داخل واژن وارد شده و از یک ابزار کوچک برای دور زدن دهانه رحم و نمونه گیری از سلول های موجود در دیواره رحم استفاده می شود. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

ترمیم فیستول رکتوواژینال

فیستول به عنوان ارتباط غیر طبیعی بین اعضای بدن تعریف می شود. در این حالت، فیستول رکتوواژینال به معنای ارتباط غیر طبیعی بین مهبل و روده است که در اثر آسیب دیدگی در هنگام زایمان، بیماری کرون، آسیب ناشی از پرتو درمانی یا سایر جراحی ها ایجاد می شود. گاهی اوقات فیستول رکتوواژینال می تواند خود را ترمیم کند. اما در بیشتر موارد، رفع آن به عمل جراحی نیاز دارد.

جراحی بی اختیاری استرسی ادرار

بسیاری از زنان با افزایش سن به بی اختیاری استرسی ادرار مبتلا می شوند. این مشکل می تواند با عمل جراحی درمان شود.

بستن لوله های رحمی

بستن یا عقیم سازی لوله به شرایطی گفته می‌ شود که در آن یکی یا هر دو لوله فالوپ برداشته شود.