این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص چشم – چشم پزشک – اپتومتریست

هنگامی که فردی با یک چشم پزشک قرار ملاقات دارد، ممکن است با یک متخصص چشم، اپتومتریست یا یک عینک ساز دیدار کند. هر کدام از این پزشکان، از آموزش و تخصص ویژه ای برخوردار هستند و مراقبت های چشمی متفاوتی را ارائه می کنند. در ادامه به انواع مختلف پزشکان چشم و تفاوت بین تخصص های آنها پرداخته شده است.

برخی از متخصصان چشم

اپتومتریست ها

اپتومتریست ها یا بینایی سنج ها، مراقبت های اولیه مربوط به بینایی را ارائه می دهند. خدمات آنها از تست بینایی و اصلاح آن و تا تشخیص، معالجه و مدیریت تغییرات در بینایی متغیر است. افرادی که برای بینایی ‌سنج شدن آموزش می بینند، در دانشکده بینایی سنجی مشغول به تحصیل می شوند.

وظایف اپتومتریست شامل موارد زیر است:

 • انجام معاینات چشم
 • انجام تست‌های بینایی
 • تجویز لنزهای اصلاحی
 • تشخیص بی‌ نظمی ‌های خاص چشم
 • تجویز دارو برای شرایط خاص چشم
 • توانبخشی بینایی

عینک ‌ساز

عینک ساز، تکنسینی است که برای طراحی و جایگذاری وسایل کمکی بینایی زیر آموزش دیده است:

 • لنزها و فرم های عینک
 • لنزهای تماسی
 • وسیله های دیگر که برای تصحیح بینایی مورد استفاده قرار می گیرند

عینک سازان برای تایید و ساخت وسایل کمکی بینایی از نسخه ‌های پزشک اپتومتریست یا متخصص چشم استفاده می کنند. آنها آموزش های لازم برای تشخیص مشکلات بینایی را ندارند. همچنین آنها نمی توانند شرایط چشمی را درمان کنند.

متخصص چشم

برای تبدیل شدن به متخصص چشم، افراد باید به دانشکده پزشکی وارد شوند.آنها پس از به پایان رساندن دوره چشم پزشکی، مجاز به درمان مشکلات چشم و انجام جراحی ها می شوند. متخصصان چشم می توانند خدمات پزشکی از جمله تجویز عینک و لنزهای تماسی، رفع مشکلات بینایی و سایر خدمات چشم پزشکی را ارائه دهند. علاوه بر این، این متخصصان می توانند موارد زیر را نیز انجام دهند:

 • همه شرایط چشم را تشخیص داده و درمان کنند
 • جراحی های چشم را انجام دهند
 • تحقیقات علمی در مورد علل و علائم بیماری چشم و مشکلات بینایی را دنبال کنند

گاهی اوقات چشم‌ پزشکان همچنین می‌ توانند مشکلات سلامتی را که با چشم مرتبط نیستند، اما در تست های چشمی نمایان می ‌شوند را نیز تشخیص دهند. چشم پزشک به پزشک متخصص چشم گفته می ‌شود. اما تخصص چشم خود به چند تخصص دیگر تقسیم می شود که شامل موارد زیر هستند:

متخصص قرنیه

قرنیه به لایه بیرونی و شفاف چشم گفته می شود که از آن محافظت می کند. این لایه به عنوان عدسی عمل کرده و نور را به داخل چشم متمرکز می کند. یک متخصص قرنیه می تواند شرایط قرنیه چشم مانند دیستروفی فوکس و کراتوکونوس را تشخیص و درمان کند. این متخصصان همچنین ممکن است جراحی هایی مانند جراحی انکسار و پیوند قرنیه را انجام دهند. علاوه بر این، افرادی که دچار آسیب دیدگی قرنیه یا اتصالات لنزهای تماسی پیچیده هستند نیز باید با یک متخصص قرنیه مشورت کنند.

متخصص شبکیه

شبکیه، داخلی ترین لایه چشم است و شامل لایه نازکی از بافت می باشد. نقش شبکیه چشم، دریافت نور و ارسال سیگنال های بصری به مغز است. یک متخصص شبکیه می تواند شرایط و مشکلات مربوط به شبکیه چشم را تشخیص داده و درمان کند. این درمان ها می توانند شامل ترمیم شبکیه پاره شده یا جدا شده باشند. متخصصان شبکیه همچنین می‌توانند شرایط زجاجیه را نیز درمان کنند. زجاجیه ماده ای ژل مانند در قسمت جلوی چشم است.

متخصص گلوکوم

متخصصان گلوکوم شرایط مربوط به گلوکوم چشم را درمان می کند. این شرایط باعث تجمع مایعات در داخل چشم می شوند. مایع اضافی به چشم فشار وارد کرده و باعث آسیب به عصب بینایی می شود.

متخصص عصب چشم

چشم پزشکان متخصص در زمینه عصب چشم، پزشکان اعصاب نامیده می شوند. این تخصص از چشم پزشکی به مشکلات بینایی مربوط به چگونگی ارتباط چشم با مغز مغز، اعصاب و ماهیچه ها می پردازد. برخی از شرایطی که چشم پزشکان اعصاب می توانند تشخیص داده و درمان کنند، شامل موارد زیر هستند:

 • کاهش دید
 • دوبینی
 • مشکلات عصب بینایی
 • حرکات غیر طبیعی چشم
 • بی نظمی پلک
 • اندازه نابرابر مردمک چشم

چشم پزشک کودکان

چشم پزشک کودکان، نوزادان و کودکانی که شرایط و مشکلات مادرزادی دارند را درمان می کند. برخی از مشکلات چشمی که یک متخصص چشم کودکان ممکن است درمان کند، شامل موارد زیر است:

 • خطاهای انکساری اصلاح نشده
 • تفاوت بینایی بین دو چشم

جراح پلاستیک

جراحان پلاستیکی که در چشم پزشکی تخصص دارند، می توانند آسیب به پلک ها، استخوان ها یا سایر ساختارهای اطراف چشم و سیستم اشک را ترمیم کنند. آنها همچنین می توانند انواع تزریق ها برای بهبود ظاهر و عملکرد ساختارهای صورت در اطراف چشم را انجام دهند.

چشم پزشکان چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

شرایط زیر برخی از شایع ‌ترین مشکلاتی هستند که توسط متخصصان چشم پزشکی درمان می شوند:

آمبلیوپی یا تنبلی چشم

آمبلیوپی که به عنوان تنبلی چشم نیز شناخته می شود، شرایطی است که در آن بینایی در یک چشم کاهش می یابد. آمبلیوپی نوعی مشکل قابل درمان و اختلال بینایی شایع در کودکان است.

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم یک شرایط بینایی رایج است که باعث تاری دید می شود. آستیگماتیسم به عنوان یک عیب انکساری شناخته می شود. زیرا بر چگونگی خم شدن یا شکستگی نور در چشم تاثیر می گذارد. این بیماری غالباً با نزدیک بینی یا دوربینی رخ می دهد.

آب مروارید

آب مروارید زمانی رخ می دهد که عدسی شفاف و نرمال چشم، تیره می شود. آب مروارید می تواند منجر به نابینایی شود. با این حال، با درمان به موقع، هرگونه اختلال بینایی اغلب قابل برگشت است. علائم آب مروارید شامل تاری یا ابهام در دید، بینایی مضاعف، تاری دید در شب و تغییر مکرر شماره عینک است.

ورم ملتحمه

ورم ملتحمه که به آن چشمی صورتی نیز گفته می شود، یک عفونت شایع چشمی به ویژه در کودکان است. این بیماری بر روی بافت داخل پلک و همچنین قسمت سفید چشم تاثیر گذار است. ورم ملتحمه معمولاً تاثیری در بینایی ندارد.

دیستروفی قرنیه

دیستروفی قرنیه معمولاً یک مشکل نادر و ارثی بوده و از اختلالات پیش رونده چشمی به شمار می رود. این بیماری هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. دیستروفی قرنیه، قرنیه که سطح شفاف و گنبدی شکل چشم است را تغییر می دهد. این بیماری می ‌تواند هر کدام از پنج لایه قرنیه را درگیر کند و موجب کاهش بینایی، ناراحتی یا زخم قرنیه شود.

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی شامل آسیب عروق خونی شبکیه چشم به دلیل بیماری دیابت است. رتینوپاتی دیابتی یکی از دلایل اصلی نابینایی در بزرگسالان است. این بیماری شایع ترین بیماری چشمی ناشی از دیابت به شمار می رود.

خشکی چشم

خشکی چشم، شرایطی است که در آن بدن اشک کافی تولید نمی کند و یا اشک همه عناصر لازم را ندارد. علائم خشکی چشم شامل احساس وجود جسم خارجی در چشم، آبریزش بیش از حد از چشم ها و کاهش وضوح بینایی است.

سرطان چشم

سرطان چشم نوعی سرطان است که از چشم آغاز می شود. اگر سرطان در داخل ناحیه چشم ایجاد شود، به آن سرطان داخل چشمی گفته می شود. دو نوع شایع سرطان داخل چشمی شامل ملانوم داخل چشمی و لنفوم داخل چشمی است. همچنین رتینوبلاستوما شایعترین نوع سرطان چشم در کودکان است که از شبکیه شروع می شود.

گلوکوم

گلوکوم به گروهی از بیماری ها گفته می شود که به عصب بینایی چشم آسیب می رسانند. در صورت عدم درمان، گلوکوم می ‌تواند منجر به از بین رفتن بینایی شود. این بیماری معمولاً نتیجه ایجاد فشار مایعات در چشم و آسیب دیدن عصب بینایی است.

دوربینی

هایپروپیا یا دوربینی شرایطی است که در آن اشیا دور به خوبی و اشیای نزدیک به صورت مبهم دیده می شوند. زمانی که افراد مبتلا به هایپروپیا به اواخر دهه ۳۰ و اوایل دهه ۴۰ سن خود می رسند، بینایی نزدیک در آنها به طور معمول بدتر شده و اغلب نیاز به عینک دارند.

دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا به تخریب ماکولای چشم گفته می شود. ماکولا بخشی از چشم است که به افراد کمک می کند تا اشیایی که مستقیما در مقابل آنها قرار دارد را ببینند.

نزدیک بینی

نزدیک بینی شامل دیدن اشیای نزدیک و مشکل در دیدن اشیا دور است. افراد مبتلا به نزدیک بینی می توانند از عینک یا لنزهای تماسی استفاده کنند. همچنین گزینه دیگر درمان نزدیک بینی، جراحی عدسی چشم است.

پیرچشمی

پیرچشمی به عدم توانایی تمرکز بر روی اشیا بسیار نزدیک گفته می شود. این بیماری معمولاً در افراد بالاتر از ۴۰ سال بروز می کند.

جداشدگی شبکیه

جدا شدن شبکه زمانی رخ می دهد که شبکیه از وضعیت طبیعی خود در قسمت پشت چشم خارج می شود. جداشدگی شبکیه می‌ تواند به از بین رفتن بینایی منجر شود.

استرابیسموس

استرابیسموس به ایجاد اختلال در حرکت چشم گفته می شود. افراد مبتلا به استرابیسم، در تمرکز هر دو چشم بر روی یک چیز مشکل دارند. در بسیاری از موارد، درمان استرابیسم با استفاده عینک، تمرین های چشمی یا جراحی امکان پذیر است.

یووئیت

یووئیت به گروهی از بیماری‌ های چشم اشاره دارد که باعث تورم و از بین رفتن بافت چشم از جمله عدسیه، شبکیه و عصب بینایی می ‌شوند. اشکال خفیف تر یووئیت ممکن است بینایی را تا حدی کاهش دهد. در حالی که اشکال شدیدتر آن می تواند منجر به کاهش شدید در بینایی شود.