این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

ارتوپد – متخصص ارتوپدی – پزشک ارتوپد

ارتوپدی شاخه‌ ای از پزشکی است که بر مراقبت از سیستم اسکلتی-عضلانی تمرکز دارد. این سیستم از عضلات و استخوان ها و همچنین مفاصل، رباط ها و تاندون ها ساخته شده است. افرادی که در زمینه ارتوپدی تخصص دارند، به عنوان ارتوپد شناخته می شوند. متخصص ارتوپد از روش های جراحی و غیر جراحی برای درمان انواع مشکلات اسکلتی-عضلانی مانند آسیب های ورزشی، درد مفاصل و مشکلات کمر استفاده می کنند. در این مطلب به تخصص ارتوپدی و شرایط مختلفی که توسط ارتوپدها درمان می شوند، پرداخته شده است.

تخصص ارتوپدی

ارتوپدی شاخه ای از پزشکی است که بر تشخیص، اصلاح، پیشگیری و درمان بیماران مبتلا به ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی، مفاصل، عضلات، لیگامان ها، تاندون ها، اعصاب و پوست تمرکز دارد. همه این عناصر سیستم اسکلتی-عضلانی را تشکیل می دهند. سیستم اسکلتی-عضلانی بدن شما یک سیستم پیچیده است و به شما امکان حرکت، کار و فعالیت را می دهد. در حال حاضر ارتوپدی برای بیماران در هر سنی از نوزادان مبتلا به کلوپت گرفته تا ورزشکاران جوانی که به جراحی آرتروسکوپی نیاز دارند و افراد مسن مبتلا به آرتروز مورد استفاده قرار می گیرد. ارتوپدها اغلب به عنوان بخشی از یک تیم درمانی بزرگتر، فعالیت می کنند. این تیم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پزشکان
 • دستیار
 • پرستاران کار درمانی و فیزیوتراپی
 • مربیان ورزشی

برخی از ارتوپدان

نقش ارتوپدها

ارتوپدها از روش های پزشکی، جسمی و توانبخشی و همچنین عمل های جراحی استفاده کرده و در همه جنبه‌ های مراقبت از سلامت سیستم اسکلتی-عضلانی تقش دارند. تخصص ارتوپدی، وسعت و طیف گسترده ای دارد. متخصصان ارتوپدی انواع و اقسام بیماری ها و شرایط از جمله شکستگی ها، دررفتگی ها، پارگی های رباط، صدمات به تاندون، کشیدگی عضلات، پارگی دیسک ‌های بورسیت، سیاتیک، کمر درد و بسیاری دیگر از مشکلات را درمان می کنند. به طور کلی ارتوپدها در زمینه های زیر مهارت دارند:

 • تشخیص آسیب یا اختلالات
 • درمان مشکلات سیستم اسکلتی-عضلانی با دارو، ورزش، جراحی یا سایر برنامه های درمانی
 • توانبخشی با استفاده از تمرینات یا فیزیوتراپی به منظور بازگرداندن حرکت، قدرت و عملکرد
 • پیشگیری از انواع تمرینات ورزشی و برنامه های درمانی به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی یا کند شدن پیشرفت بیماری ها

گزینه های درمانی مورد استفاده توسط ارتوپدها

متخصص ارتوپدی برای اختلالات مزمن اسکلتی-عضلانی مانند کمردرد یا آرتریت، ممکن است یک یا چند مورد از درمان های زیر را توصیه کند:

 • داروهای ضد التهاب بدون نسخه
 • توانبخشی و فیزیوتراپی
 • برنامه های ورزشی خانگی
 • داروهای تزریقی
 • طب سوزنی
 • انواع روش های تحریک کننده
 • جراحی

به طور معمول، تقریباً ۵۰ درصد از اقدامات ارتوپدی به مدیریت به روش غیر جراحی و ۵۰ درصد آنها به مدیریت جراحی اختصاص دارند. برای بازگرداندن عملکرد از دست رفته، در نتیجه آسیب یا بیماری استخوان ها، مفاصل، عضلات، تاندون ها، ربات ها، اعصاب یا پوست، ممکن است عمل جراحی لازم باشد.

انواع جراحی های ارتوپدی

انواع جراحی های ارتوپدی شامل موارد زیر هستند:

تعویض مفصل

تعویض مفصل یا آرتروپلاستی نوعی عمل جراحی است که در آن مفصل آسیب دیده را با پروتز جایگزین می ‌کنند. پروتز معمولاً ترکیبی از فلز و پلاستیک است.

جراحی آرتروسکوپی

جراحی آرتروسکوپی یک روش حداقل تهاجمی است که از دستگاهی به نام آرتروسکوپ برای تشخیص مشکلات مفصلی استفاده می کند. آرتروسکوپی یک دوربین نازک و بلند است که جراح ارتوپدی به داخل مفصل فرد وارد می کند. این دوربین به مانیتور متصل شده و به جراح این امکان را می دهد که قسمت داخلی مفصل را مشاهده کند.

جراحی ترمیم شکستگی

گاهی اوقات یک جراح ارتوپدی برای ترمیم استخوانی که به شدت آسیب دیده، عمل جراحی را انجام می دهد. برای تثبیت استخوان، ارتوپد می تواند از تعدادی ایمپلنت استفاده کند. ایمپلنت ها شامل میله، صفحه، پیچ و سیم هستند.

جراحی پیوند استخوان

در جراحی پیوند استخوان، جراح ارتوپدی از استخوان سایر نقاط بدن برای ترمیم و تقویت استخوان های بیمار یا آسیب دیده استفاده می کند. ارتوپدها همچنین ممکن است از استخوان افراد دیگری برای ترمیم استفاده کنند.

فیوژن ستون فقرات

فیوژن ستون فقرات یک عمل جراحی است که در آن مهره های مجاور ستون فقرات را به هم متصل می کند. این روش به مهره ها اجازه می دهد تا به صورت یک توده استخوان محکم بهبود یابد. جراحان ارتوپدی ممکن است برای مشکلات پشت و گردن از جمله صدمه به مهره ها یا دیسک های بین مهره ای و اسکولیوز، فیوژن ستون فقرات را انجام دهند.

روش های تشخیصی مورد استفاده توسط ارتوپدها

برای کمک به تشخیص وضعیت فرد بیمار، متخصص ارتوپدی از روش های زیر استفاده می کند:

 • معاینات جسمی
 • اسکن ام آر آی
 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • آزمایش خون
 • مطالعات هدایت عصبی

ارتوپدها چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

هر مشکلی که مربوط به سیستم اسکلتی-عضلانی بدن شما باشد، در دسته مسائل ارتوپدی قرار می گیرد. بیشتر شرایط ارتوپدی دردناک هستند و اگر به درستی درمان نشوند، می توانند مشکلات سلامتی دیگری ایجاد کنند. رایج ترین مشکلات ارتوپدی و بهترین راه های درمان آنها شامل موارد زیر هستند:

درد پایین کمر

کمردرد یکی از شایع‌ ترین مشکلات ارتوپدی است. تقریباً همه افراد در زمان های خاصی از زندگی خود، کمر درد را تجربه می کنند. این درد اغلب خفیف است و بعد از مدتی از بین می رود. با این حال ممکن است برخی از کمر دردها نیاز به جراحی داشته باشند.

زانو درد

درد زانو اغلب در ورزشکاران مشاهده می‌شود. اما این درد می تواند هر فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که برخی از دردهای زانو در اثر آسیب دیدگی و یا تحرک بیش از حد ایجاد می شود، اما برخی از آنها ممکن است در اثر شرایطی مانند استئوآرتریت ایجاد شود. در بیشتر موارد، درد زانو نیاز به مراقبت پزشکی دارد. بعضی از زانو دردها به سادگی با فیزیوتراپی درمان می‌ شوند. اما برخی دیگر به درمان‌ های گسترده تری مانند عمل جراحی نیاز دارند.

صدمات عضلات همسترینگ

صدمه به عضلات همسترینگ نیز اغلب در ورزشکاران مشاهده می شود. این صدمات معمولاً در یکی از عضلات همسترینگ رخ داده و می تواند بسیار دردناک باشد. برای بهبودی کامل این عضلات، درمان های فیزیوتراپی و گاهی اوقات جراحی لازم است.

فاسئیت پلانتار

فاشیا پلانتار رباطی است که وظیفه آن محافظت از قوس پا است و پاشنه پا را به انگشتان متصل می کند. اگر فاشیا پلانتار ملتهب شود، راه رفتن می تواند دردناک باشد. احتمال ابتلای بزرگسالان بالای ۴۰ سال به فاسئیت مزمن بسیار زیاد است. امّا این مشکل می تواند در هر سنی بروز یابد. فیزیوتراپی یک روش درمانی بسیار مفید برای فاسئیت پلانتار است.

اسکولیوز

اسکولیوز به انحنای غیرطبیعی ستون فقرات گفته می شود. مهره های ستون فقرات ممکن است چرخیده و انحنا یابند. برخلاف تصور عامه مردم، بیماری اسکولیوز به دلیل وضعیت نامناسب قرارگیری ستون فقرات ایجاد نمی شود. با این حال افراد مبتلا به اسکولیوز ممکن است به یک طرف خم شوند.

شکستگی لگن

شکستگی های باسن معمولاً در نتیجه سقوط از بلندی ایجاد شده و در افراد مسن به عنوان یک آسیب جدی تلقی می شود. همچنین پوکی استخوان یکی از دلایل اصلی شکستگی لگن است. بسته به سلامت عمومی فرد هنگام شکستگی لگن، ممکن است سایر مشکلات سلامتی به عنوان عارضه جانبی بروز یابند. گاهی اوقات شکستگی لگن با جراحی درمان می شود.

آرتروز

آرتروز به ورم مفصل گفته می شود. این مشکل دردناک بوده و اغلب باعث سفتی در مفاصل آسیب دیده و بافت های اطراف آن می شود. خطر ابتلا به آرتروز با افزایش سن افزایش می یابد. داروها می توانند به تسکین درد آرتروز کمک کنند. برخی دیگر از روش های درمانی رایج آرتروز شامل ماساژ، طب سوزنی، استراحت مفاصل و جراحی است.