این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص اطفال – متخصص کودکان – پزشک اطفال

متخصصان اطفال یا متخصص کودکان، پزشکان متخصصی هستند که بیماری های مربوط به نوزادان، کودکان و نوجوانان را شناسایی و درمان می کنند. کودکان در طی رشد خود تغییرات سریع جسمی، عاطفی و رفتاری را تجربه می کنند. از همین رو کودکان و نوجوانان نیازهای پزشکی خاصی دارند که ممکن است خارج از تخصص پزشکان در زمینه بزرگسالان باشد.

متخصص اطفال، پزشک متخصصی است که در معالجه، نوزادان، کودکان، نونهالان و نوجوانان تخصص دارند. مراقبت از کودک می تواند قبل از شروع بارداری آغاز شده و در طول بارداری ادامه یابد. متخصصان اطفال وضعیت سلامت کودک را بر اساس رنج طبیعی سن آنها ارزیابی می کنند. در واقع، متخصص کودکان می ‌تواند شرایط پزشکی در کودکان را تشخیص دهد. در واقع، پزشک اطفال با ارائه مراقبت های جسمی، روحی و عاطفی، سلامت نوزادان، کودکان و نوجوانان را کنترل می کند. آنها از آزمایش های تشخیصی برای به دست آوردن اطلاعات مربوط به شرایط پزشکی استفاده کرده و برای معالجه بیماری، اختلالات، جراحات، از داروها و واکسیناسیون بهره می برند. این متخصصان همچنین کودکانی را که مبتلا به صدمات جزئی، مشکلات حاد و مزمن سلامتی، رشد فیزیولوژیکی و روانی، نگرانی های مربوط رشد و تکامل هستند، درمان می کنند.

برخی از متخصصان اطفال یا کودکان

تخصص های مختلف پزشک اطفال

پزشکی اطفال، تخصص جالب و چالش برانگیزی است. همچنین تخصص اطفال بسیار گسترده بوده و شاخه های فراوانی دارد. انواع تخصص های پزشکی اطفال شامل موارد زیر هستند:

متخصص سلامت نوجوانان

نوجوانان بین سنین ۱۱ تا ۲۱ سال می توانند تحت نظر متخصص بهداشت و درمان نوجوانان قرار گیرند. این متخصصان به ویژه برای کمک به نوجوانان در سن بلوغ، در زمینه های نیازهای عاطفی، رفتاری و مراقبت های جسمی از جمله بیماری های تهدید کننده زندگی، آموزش می بینند. امروزه کودکان و نوجوانان تحت فشارهای اجتمعی و تحصیلی فراوانی هستند به همین دلیل، آنها ممکن است دچار مشکلاتی مانند مواد مخدر، الکل، تغذیه نامناسب، چاقی و اختلالات خوردن، آکنه، شرایط پوستی، مشکلات ارتوپدی مانند اسکولیوز، درد قفسه سینه، افسردگی، استرس و اضطراب، کمبود اعتماد به نفس، مشکلات خواب و مسائلی مانند بیماری های حاد یا مزمن و مشکلات یادگیری شوند.

آلرژیست یا ایمونولوژیست کودکان

کودکان ممکن است از آلرژی یا سایر موارد بهداشتی مرتبط با سیستم ایمنی بدن رنج ببرند. اگر کودکی مبتلا به آلرژی باشد، به این معنی است که سیستم ایمنی بدن وی به ‌طور نادرست به موارد بی ضرری مانند گرد و غبار، گرده گیاهان، برخی غذاها، گزش حشرات و اسپرهای قالب واکنش نشان می ‌دهد. این واکنش ها می ‌توانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی مانند کهیر، آسم، بثورات، اگزما، تب یونجه، اسهال، آنافیلاکسی، سینوزیت، ذات الریه، برفک یا آبسه شوند. هدف اصلی متخصص ایمونولوژی در کودکان کمک به بیماری سیستم ایمنی در آنها است. این هدف با انجام تست های تخصصی برای تشخیص وضعیت سلامتی و سپس تصمیم ‌گیری در مورد درمان مناسب انجام می شود. درمان آلرژی ممکن است با پرهیز از موادی که باعث علائم آلرژیک می ‌شوند و یا تجویز دارو امکان پذیر باشد.

متخصص قلب و عروق کودکان

متخصص قلب و عروق کودکان در تشخیص و معالجه بیماری های قلبی و عروقی تخصص دارد. آنها برای ارزیابی و رسیدن به تشخیص دقیق، با متخصصان دیگری مانند جراحان قلب، متخصصان ریتم قلب، پزشکان ژنتیک، متخصصان بیهوشی، پرستاران، متخصصان تغذیه و درمانگران همکاری نزدیکی دارند. زیرا شرایط خاص هر کودک به یک برنامه درمانی جامع و فردی نیاز دارد.

متخصص قلب و عروق اطفال قبل از به دنیا آمدن کودک، دوران کودکی و همچنین نوجوانی با بیمار همکاری دارد. شرایط مختلف فراوانی وجود دارد که قابل درمان هستند. به عنوان مثال، آریتمی، بیماری قلبی مادرزادی، اختلالات گردش خون، درد قفسه سینه، پیوند قلب، تاکی کاردی فوق بطنی، نارسایی قلبی، ناهنجاری های قلبی عروقی، بیماری هایی هستند که توسط متخصص قلب و عروق کودکان درمان می شوند.

پزشک اورژانس کودکان

پزشک فوریت های کودکان از نوزادان، کودکان و نوجوانان که به دلیل آسیب دیدگی یا حاد بودن بیماری به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارند، مراقبت می کند. پزشکان اورژانس کودکان معمولاً انواع شرایط اضطراری مانند تب بالا یا مداوم، عفونت های شدید تنفسی، درد شدید، تشنج، واکنش آلرژیک شدید، شکستگی و جراحت سر، سوختگی، مسمومیت، آسم، دیابت، بیماری سلول داسی شکل و نیش حیوانات را درمان می کنند. این نوع فوریت های پزشکی به روش ها، تجهیزات و تکنیک های خاصی احتیاج دارد. پزشکان فوریت های کودکان در بخش های اورژانس بیمارستان های کودکان، بیمارستان های آموزشی و مراکز مراقبت های ویژه کودکان فعالیت می کنند.

متخصص غدد درون ریز کودکان

تخصص غدد درون ریز، علمی است که در آن هورمون ها و غدد بدن مورد مطالعه قرار می گیرد. متخصص غدد درون ریز کودکان، با مشکلات و اختلالات مربوط به هورمون های کودکان و غدد تولید کننده این هورمون ها سر و کار دارد. هورمون ها تعیین کننده چگونگی رشد و بلوغ کودکان هستند. بنابراین مشکلاتی که توسط غدد درون ریز در کودکان ایجاد می شود، کاملاً متفاوت از مشکلاتی هستند که توسط غدد درون ریز در بزرگسالان مشاهده می شود. نمونه هایی از اختلالات هورمونی که توسط متخصص غدد درون ریز کودکان درمان می شوند، شامل قند خون پایین، غده تیروئید بزرگ شده، اختلال عملکرد تخمدان و بیضه، چاقی، دیابت، بلوغ زودرس یا بلوغ دیررس، غده تیروئید کم تحرک یا بیش فعال و مشکلات رشد هستند.

متخصص مغز و اعصاب کودکان

متخصصان مغز و اعصاب کودکان برای رسیدگی به شرایط پیچیده و پرخطر در نوزادان و کودکان آموزش می بینند. آنها معمولاً در بخش مراقبت های ویژه نوزادان مشغول به کار هستند. اگر قبل از تولد مشکلی در کودک شناسایی شود، متخصص مغز و اعصاب با یک متخصص زنان و زایمان برای مراقبت از نوزاد در دوران بارداری همکاری می کند. متخصصان مغز و اعصاب نوزادان می توانند شرایطی از قبیل نقص هنگام تولد، اختلالات تنفسی و عفونت ها را برطرف کرده و از نوزادان مبتلا به بیماری های بحرانی و یا نوزادانی که به جراحی نیاز دارند، مراقبت کنند.

سایر تخصص های پزشکی اطفال

نفرولوژی کودکان

متخصص نفرولوژی اطفال، کودکان مبتلا به بیماری کلیوی و مجاری ادراری، مشکلات مثانه و سنگ کلیه را درمان می کند.

متخصص ریه اطفال

متخصص ریه اطفال، کودکان مبتلا به بیماری‌های تنفسی و ریه را درمان می کند.

متخصص گوارش اطفال

این متخصص با کودکانی که دارای مشکلات مربوط به سیستم گوارش، کبد یا مشکلات تغذیه هستند، همکاری می کند.

هماتولوژیست/انکولوژیست اطفال

این متخصصان، کودکان مبتلا به بیماری های خونی و سرطان را درمان می کنند.

متخصص رشد و پرورش اطفال

این متخصصان با کودکان مبتلا به مشکلات نوشتن و خواندن و سایر مسائل مربوط به یادگیری همکاری می کنند.

متخصص بیماری های عفونی اطفال

این متخصصان، کودکان مبتلا به بیماری های عود کننده و مداومی که در اثر باکتری ها، قارچ ها، انگل ها یا عفونت های نادر ایجاد می ‌شوند، درمان می کنند.

متخصصان اطفال چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

متخصص اطفال، انواع بیماری ها را در نوزادان و کودکان تا سن ۱۸ سالگی تشخیص داده و درمان می کند. برخی از شرایط رایجی که توسط متخصصان اطفال تشخیص و معالجه می شود، شامل موارد زیر هستند:

صدمات جزئی

کودکان به دلیل جنب و جوش زیاد مستعد ابتلا به صدمات مختلفی هستند. متخصص اطفال می تواند صدمات جزئی کودکان مانند شکستگی‌ ها، برآمدگی ها و بریدگی ها را درمان کند.

اختلالات ژنتیکی

ابتلا به اختلال ژنتیکی می تواند به رشد و نمو غیر طبیعی کودک منجر شود. از نمونه‌ های بیماری ‌های ژنتیکی می توان به سندروم‌ داون، فیبروز سیستیک و کم خونی سلول داسی اشاره کرد. پزشک متخصص اطفال، کودکان را ارزیابی کرده و مشکلات آن‌ها را شناسایی می ‌کند.

تاخیر در رشد

زمانی که کودک با نقاط عطف رشدی که برای سن او انتظار می ‌رود، همخوانی ندارد، ممکن است نیاز به آموزش و معالجه ویژه داشته باشد. متخصصان کودکان در مورد این نقاط عطف و اقدامات لازم برای کمک به کودکان آموزش دیده اند.

بیماری های مزمن

پزشکان اطفال به کودکان برای مقابله و مدیریت بیماری های مزمن و غیرقابل درمان کمک می‌ کنند. به عنوان مثال، دیابت نوع یک، که دیابت نوجوانان نیز گفته می شود، یک بیماری ارثی است که اغلب در دوران کودکی ظاهر می شود. نمونه های دیگر از بیماری های مزمن کودکان شامل مشکلات قلبی، صرع و فلج مغزی است.

بیماری های عفونی

از آنجا که سیستم ایمنی کودک در حال رشد و توسعه است، ممکن است تماس با ویروس ها یا باکتری ها موجب ایجاد تب یا بیماری در آنها شود. سرماخوردگی و آنفلوانزا نمونه های رایج از بیماری ‌های عفونی کودکان هستند. پزشکان اطفال می تواند این مشکلات را شناسایی و برطرف کنند.

آلرژی

اگر آبریزش بینی کودک علیرغم مصرف دارو همچنان ادامه داشته باشد، ممکن است ناشی از حساسیت به ماده ای خاص باشد. کودکان ممکن است در اثر تحریک و عوامل محیطی یا غذاها دچار خارش، آبریزش چشم و مشکلات مزمن گوش شوند. متخصص کودکان می تواند به شما در شناسایی محرک ها و جلوگیری از ایجاد عوارض بیشتر کمک کند.

مهارت های لازم برای تبدیل شدن به متخصص اطفال

متخصصان اطفال برای ارائه خدمات معمول پزشکی، تشخیص بیماری ها و صدمات، با کودکان همکاری می کنند. بنابراین، علاوه بر آموزش های گسترده پزشکی به مهارت های زیر نیز احتیاج دارند:

توانایی ارزیابی و تشخیص

متخصصان اطفال نیاز به مهارت تشخیص بیماری ها و صدمات بر اساس ارزیابی های دقیق علائم را دارند.

معالجه پزشکی

متخصصان کودکان با درمان صدمات و تجویز دارو برای برطرف کردن بیماری ها، از کودکان مراقبت می کنند.

دقت به جزئیات

متخصص اطفال نیاز به توجه زیاد به جزئیات دارد؛ زیرا متخصصان برای رسیدن به تشخیص درست باید عوامل زیادی را ارزیابی کنند.

صبر و همدلی

متخصص کودک به دلیل تعامل با کودکان، به صبر و همدلی زیادی برای تشخیص و درمان بیماری ها احتیاج دارد.

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی در تخصص اطفال بسیار حیاتی است؛ زیرا پزشکان باید توانایی برقراری ارتباط با کودکان را داشته باشند.