این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص داروسازی – داروساز

داروسازان، افراد متخصص در زمینه دارو هستند و نقش مهمی در کمک به بیماران برای رسیدن به بهترین نتیجه از داروهای خود را دارند. داروسازان نسخه های لازم را تهیه و توزیع کرده، از صحیح بودن داروها و دوزهای مصرفی آنها اطمینان حاصل می کنند، از ایجاد تداخلات دارویی مضر جلوگیری کرده و توصیه های لازم را به بیماران در استفاده ایمن و مناسب از داروها ارائه می دهند. علاوه بر این، داروسازها تخصص خاصی در مورد ترکیب داروها از جمله خصوصیات شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی و همچنین ساخت و استفاده از آنها دارند. سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی برای انتخاب و تجویز داروهایی که بهترین نتیجه را داشته و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می بخشند، به متخصصان داروسازی متکی هستند.

علاوه بر این، داروساز ممکن است داروهای ترکیبی دست ساز را تهیه کرده، آزمایش های بالینی انجام دهد و یا بر روی جمعیت خاصی از بیماران با وضعیت بیماری خاص مانند دیابت، بیماری قلبی، آسم و غیره تحقیق کند. داروسازان در دسترس ترین متخصصان مراقبت های بهداشتی به شمار می روند. زیرا آنها همواره در داروخانه‌ ها حضور داشته و توصیه های لازم را به بیماران ارائه می دهند.

برخی از متخصصان داروسازی

وظایف و مسئولیت های داروسازان

داروسازان، فعالیت ها و مسئولیت هایی را بر عهده دارند که باید به طور روزانه به آنها بپردازند، این مسئولیت ها شامل موارد زیر هستند:

آماده کردن نسخه ها

آماده سازی نسخه ها مهمترین وظیفه متخصصان داروسازی است که شامل سازماندهی داروهای مورد نیاز بیماران و آماده سازی آنها برای استفاده می باشد. روند آماده کردن نسخه ها آنطور که تصور می شود، آسان نیست. یک داروساز باید داروهایی را که پزشک برای بیمار توصیه کرده، دوباره بررسی نماید و اطمینان حاصل کند که این داروها برای بیمار مناسب هستند. به ویژه اگر داروهای دیگری توسط همان بیمار مصرف می شود.

در برخی موارد، ممکن است داروهایی در نسخه بیمار وجود داشته باشد که مصرف آنها با هم تداخل دارویی و یا اثرات جانبی خطرناک ایجاد می کنند. در چنین مواردی داروسازان برای تایید دارو یا تغییر در دوز آنها باید به پزشک اطلاع دهند. سرانجام داروساز داروها را با اطلاعات لازم در اختیار بیمار قرار می دهد تا بیمار بتواند بیشترین بهره را از مصرف دارو ببرد.

آماده سازی داروها

ممکن است همه داروهای مورد نیاز بیمار در داروخانه موجود نباشند. همچنین ممکن است بیمار به داروی خاصی نیاز داشته باشد که باید توسط داروسازان تهیه شود. برخی از داروها به روش های ساده ‌ای مانند اضافه کردن آب به پودر موجود در بطری برای تشکیل محلول، آماده می ‌شوند. اما برای تهیه کرم‌ ها و پمادهای خاص، لازم است حتماً به داروساز مراجعه کنید. متخصصان داروسازی اطمینان حاصل می کنند که غلظت مناسبی از مواد فعال به طور یکنواخت در ترکیب دارو وجود دارند.

علاوه بر این، داروسازی که در داروخانه های تولید کننده دارو فعالیت می کند، باید داروهای پیچیده ‌تری را تهیه نماید. این می ‌تواند شامل ساخت داروها از ابتدا، مانند پر کردن کپسول ها یا تهیه داروهای فرمولی دیگری باشد که در دسترس تجاری نیستند.

دادن مشاوره به بیماران

هر کدام از داروها روش مصرف خاص خود را دارند و در آن صورت است که بیشترین تاثیر و ایمنی را خواهند داشت. به عنوان مثال برخی از داروها در زمان های معینی از روز مانند قبل یا بعد از خواب باید مصرف شوند. داروسازان می توانند توصیه ها و مشاوره های لازم را در خصوص داروها به بیماران ارائه دهند. آنها همچنین در مورد روش های نگه داری داروها و موارد مصرف آنها، اطلاعات کامل دارند.

علاوه بر این، توصیه ها در مورد نحوه مصرف داروها ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد. عواملی مانند سن، وزن، جنس و مصرف سایر داروهای همزمان یا شرایط بهداشتی، بر روی نحوه مصرف داروها تاثیر گذار هستند. یک داروساز باید تمام اطلاعات مربوطه را جمع آوری کرده و توصیه های شخصی را در مورد چگونگی استفاده داروها به بیماران ارائه نماید.

سایر خدمات درمانی

داروسازها، متخصصانی هستند که نسخه های ارائه شده توسط پزشکان را به طور مجدد بازبینی کرده و در صورت لزوم نسخه جدیدتری را ارائه می دهند. بر این اساس داروسازان می تواند چگونگی عملکرد داروها و وضعیت کلی سلامت بیمار را بررسی کنند. این امر اغلب برای شناسایی و مدیریت مشکلات سلامتی یا مشکلات مرتبط با دارو قبل از جدی تر شدن آنها، مهم است. علاوه بر این، داروسازان محصولات بهداشتی بدون نسخه از جمله محصولات مورد نیاز افراد و بیماران را عرضه می کنند. این محصولات ممکن است شامل دستگاه اندازه گیری فشار خون، واکسیناسیون سالانه آنفولانزا و یا داروهای بدون نسخه باشند. همچنین برخی از داروخانه ها برنامه‌ هایی را برای کمک به مدیریت ترک سیگار، دیابت، هایپرلیپیدمی و آسم ارائه می دهند.

داروسازان در چه داروخانه هایی فعالیت می کنند؟

داروخانه های مختلفی وجود دارند که یک داروساز آموزش دیده می تواند در آنها فعالیت کند. این داروخانه ها شامل موارد زیر هستند:

داروخانه های عمومی

داروخانه های عمومی که همچنین به‌ عنوان داروخانه ‌های خرده ‌فروشی شناخته می ‌شوند، رایج ترین انواع داروخانه ها هستند. داروسازانی که در داروخانه های عمومی فعالیت می کنند، معمولا داروهای مورد نیاز بیماران و همچنین توصیه های لازم را به بیماران عرضه می کنند. آنها معمولاً به بیماران در مورد تداخلات دارویی داروی ها برای پیشگیری از ایجاد عوارض جانبی خطرناک، توصیه هایی را ارائه می دهند. آنها همچنین بر کارآموزهای داروساز و موجودی داروها در داروخانه نیز نظارت می کنند.

داروخانه بیمارستان

داروخانه بیمارستان مکانی است که مدیریت داروهای بیمارستان، کلینیک پزشکی یا خانه سالمندان در آن صورت می گیرد. یک متخصص داروسازی در داروخانه بیمارستان اغلب همکاری نزدیکی با سایر متخصصان بهداشتی دارد. هدف از این همکاری بهینه سازی رژیم دارویی برای هر بیمار برای رسیدن به بهترین نتیجه است. آنها همچنین ممکن است درگیر آزمایشات بالینی و همچنین تولید داروهای ترکیبی یا تولید داروهای استریل باشند. تدریس، فعالیت های اداری، ذخیره سازی مناسب داروها، پروتکل های توزیع و تجویز داروها، آموزش کادر پزشکی، تجویز و نظارت بر ایمنی دارو و همچنین ارزیابی میزان دارو و ایمنی آنها، همگی بخشی از فعالیت داروسازان در داروخانه های بیمارستانی هستند.

داروخانه کلینیکی

داروخانه کلینیکی در برخی از سیستم ها از جمله بیمارستان ها، خانه های سالمندان و سایر مراکز درمانی وجود دارند. هدف از داروخانه کلینیکی ارائه داروها به بیماران و نظارت بر نتایج، تاثیرات و ایمنی آنها است.

داروخانه های صنعتی

داروخانه های صنعتی شامل صنعت داروسازی است و به تحقیقات، تولید و بسته بندی، کنترل کیفیت، بازاریابی و فروش کالاهای دارویی می ‌پردازند. یک داروساز صنعتی ممکن است به عنوان نماینده در یک شرکت دارویی خاص برای دفاع از استفاده محصولات آن شرکت و همچنین اطلاع رسانی به پزشکان در مورد مزایای داروها فعالیت داشته باشد.

داروخانه های ترکیبی

فعالیت داروخانه ترکیبی شامل تولید و تهیه داروها به اشکال جدید است. به عنوان مثال فعالیت آنها ممکن است شامل تغییر در قرص پودری به محلول باشد که می تواند در تجویز دارو برای بیماران خاص کمک کند.

داروخانه های مشاوره ای

داروخانه های مشاوره ای یک شاخه نسبتا جدید از داروخانه ها هستند که به جای تهیه داروها، بر توزیع آنها متمرکز هستند. داروسازان مشاوره ای برای ارائه خدمات خود در خانه های سالمندان فعالیت می کنند.

داروخانه های نظارتی

این داروخانه ها وظیفه ایجاد قوانین و مقررات برای استفاده ایمن از دارو به منظور ارتقا نتایج سلامتی را بر عهده دارند. این داروخانه ها شامل داروسازانی هستند که در هیئت های بهداشت عمومی و نظارتی مانند اداره غذا و دارو فعالیت می کنند.

داروخانه تحقیقاتی

داروسازان تحقیقاتی بر روی تولید داروهای جدید و اقدامات، اثربخشی، عوارض جانبی و اثر متقابل آنها کار می کنند.