این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص جراحی زیبایی کیست – معرفی جراحان پلاستیک ایران

متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، پزشک متخصص در تغییر ظاهر افراد با اهداف مختلف است. وجه تمایز بین جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی در تخصص های آنها است.

 • جراحی پلاستیک : جراحی پلاستیک به عنوان زیر شاخه ای از تخصص جراحی به شمار می رود و بر بازسازی نقایص صورت و بدن که ناشی از اختلالات مادرزادی، تروما، سوختگی و بیماری است، تمرکز دارد.
 • جراحی زیبایی: جراحی زیبایی یک رشته منحصربه ‌فرد پزشکی است که بر تقویت و بهبود ظاهر با تکنیک های جراحی و پزشکی متمرکز است. جراحی زیبایی در تمام قسمت های سر، گردن و بدن قابل انجام است. از آنجا که این قسمت های بدن به درستی عمل می کنند اما فاقد جذابیت زیبایی هستند، جراحی زیبایی یک عمل انتخابی به شمار می رود. به همین دلیل فرد برای انجام جراحی زیبایی نیازی به شرایط پزشکی ندارد.

در حالت کلی جراحان پلاستیک، صدمات و نقایص را بازسازی و ترمیم می کنند و جراحان زیبایی از روش های انتخابی برای تقویت ظاهر صورت و بدن استفاده می کنند.

برخی از متخصصان جراحی پلاستیک و زیبایی

انواع جراحی های زیبایی و پلاستیک

انواع روش های جراحی پلاستیک و زیبایی شناختی برای قسمت های مختلف بدن در دسترس هستند. این روش ها شامل موارد زیر می باشند:

جراحی سینه

افزایش سایز سینه یا انلارجمنت

این روش با استفاده از پروتزهای محلول آب نمک یا سیلیکون و گاهی اوقات پیوند چربی انجام می شود. افزایش سایز سینه ممکن است با اهداف مختلفی مانند سینه های کوچک، نابرابر بودن سایز سینه ها و یا تغییر سینه پس از بارداری انجام شود. همچنین برخی از خانم های مسن از این روش به دلیل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و افتادگی سینه ها استفاده می کنند.

افزایش سایز سینه

کاهش سایز سینه

کاهش سایز سینه می تواند علاوه بر اهداف زیبایی شناسی، به درمان ناراحتی های جسمی نیز کمک کند. کاهش سایز سینه همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در خانم هایی که در معرض این بیماری قرار دارند، کاهش دهد.

ماستوپکسی یا لیفت سینه

این روش شامل از بین بردن پوست و بافت برای کوچکتر شدن سینه ها و ترمیم مجدد بافت باقی مانده برای لیفت سینه است.

ماستوپکسی-لیفت سینه

کاهش سینه مردانه

ژنیکوماستی بزرگ شدن بافت پستان در مردان را درمان می کند. این روش ممکن است با لیپوساکشن یا روش های دیگری انجام شود که جای زخم در آنها در اطراف نوک پستان و آئولا پنهان می شود.

ژنیکوماستی

لیپوساکشن

لیپوساکشن یا لیپکتومی روشی است که در آن از مکش و کانول های نازک یا لوله های فلزی تو خالی برای خارج کردن چربی از قسمت های مختلف بدن مانند شکم، ران، باسن، بازوها و گردن استفاده می ‌شود. لیپوساکشن ممکن است برای کاهش پستان مردانه نیز استفاده شود. ابزارهای مورد استفاده در لیپوساکشن شامل دستگاه های استاندارد، سونوگرافی، وسیله های مکانیکی و لیزری هستند که همه آنها مستلزم مکش چربی از طریق لوله می باشند.

لیپوساکشن

جراحی ولوواژینال

لابیاپلاستی، کاهش لابیا مینورا یا کاهش لب

لابیاپلاستی شامل جراحی لابیا مینورا است که بخشی از دستگاه تناسلی زنان به شمار می رود. هدف از این کار کاهش طول لابیا بوده و بخشی از واژینوپلاستی می باشد.

جراحی های زیبایی بدن

آبدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی شامل شکل دادن مجدد به شکم و محکم کردن آن است. این روش با هدف سفت شدن عضلات و فاسیای دیواره شکم، پوست و چربی اضافی را از قسمت های میانی و پایین شکم حذف می کند. روش آبدومینوپلاستی معمولاً پس از بارداری یا کاهش وزن شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

آبدومینوپلاستی

تقویت کفل

بزرگ کردن کفل موجب بهبود ظاهر باسن می شود. جراح پلاستیک با استفاده از لیپوساکشن، مقداری چربی را از قسمت های مختلف بدن خارج کرده و سپس آن را به داخل کفل تزریق می کند. این روش به عنوان لیفت باسن برزیلی نیز شناخته می شود. گاهی اوقات ممکن است به جای چربی، ایمپلنت های سیلیکونی در باسن جایگذاری شوند که از این عمل به عنوان ایمپلنت باسن نیز یاد می شود.

شما برای جراحی زیبایی باسن روش دیگری را نیز می توانید انتخاب کنید که در پایین به آن اشاره می شود.

لیفت باسن یا لیفت پایین بدن

این روش شامل حذف پوست اضافی از باسن و ران ها به منظور سفت شدن و لیفت باسن است. این روش معمولاً در بیمارانی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست داده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. لیفت باسن ممکن است با روش آبدومینوپلاستی ترکیب شود.

جراحی زیبایی صورت بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

روش بلفاروپلاستی با هدف تغییر شکل پلک ها انجام می شود. افزایش سن موجب از دست رفتن حالت کشسانی پوست صورت می شود و این موجب می شود که پلک حالت افتاده پیدا کند. جراحی پلک ممکن است با اهداف پزشکی، زیبایی و یا هر دو انجام شود. این امر معمولاً شامل از بین بردن یا تغییر در پوست اضافی و چربی پلک بوده و می تواند ماهیچه ها و تاندون های اطراف را تقویت کند.

بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی بینی

در این روش، ساختار بینی برای بهبود ظاهر و گاهی اوقات بهبود تنفس تغییر می یابد. این عمل ممکن است شامل تغییر شکل نوک و کاهش برآمدگی استخوان در قسمت فوقانی بینی باشد. جراحی بینی معمولاً با ایجاد برش های کوچک در داخل سوراخ بینی انجام می شود. بعضی از عمل های زیبایی بینی مانند رینوپلاستی مایع وجود دارد که بدون جراحی انجام می شود.

جراحی گوش

گوش های برجسته یا گوشی هایی که شکل نادرستی دارند، با استفاده از عمل جراحی گوش قابل درمان هستند. این عمل شامل تغییر شکل گوش با ایجاد چاک، تغییر شکل غضروف و یا هر دو می باشد. ممکن است یک یا هر دو گوش به درمان نیاز داشته باشند. این عمل معمولا در کودکان پس از سنین ۵ یا ۶ سالگی انجام می شود؛ زیرا در این سن گوش ها به اندازه کافی رشد کرده اند.

ریتیدکتومی

ریتیدکتومی که به عنوان لیفت صورت نیز شناخته می شود، با هدف کاهش چین و چروک ها و محکم کردن پوست انجام می شود. در این روش به طور معمول برش ها در جلو و پشت گوش ایجاد می شوند. پس از کشش پوست، پوست اضافی حذف شده و سپس بخیه می شود. در این روش ممکن است چین و چروک ها و بافت های اضافی گردن نیز برداشته شوند. این روش ممکن با بلفاروپلاستی یا جراحی پلک به طور همزمان انجام شود.

لیفت ابرو، جراحی ابرو یا لیفت پیشانی

لیفت ابرو یا پیشانی با هدف از بین بردن علائم پیری با بالا بردن افتادگی ابرو و رفع چین و چروک های پیشانی و یا خط و خطوط صورت درمان می‌ شوند. این روش ها معمولاً در کنار سایر روش های زیبایی و برای دستیابی به ظاهری هماهنگ و جوان تر صورت می گیرد.

تقویت چانه

تقویت چانه یا ژنیوپلاستی با هدف برجسته تر شدن چانه و ایجاد تعادل بهتر در صورت انجام می شود. این روش ممکن است با جراحی زیبایی بینی به طور همزمان انجام شود.

تقویت گونه

روش تقویت یا پروتز گونه به منظور برجسته تر شدن گونه ها انجام می شود. برای انجام این روش، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ممکن است کاشت گونه را انجام دهد.

لایه برداری، فیلرها، گرافت ها و درمان های لیزری

درمان های کمتر تهاجمی شامل لایه برداری پرکننده ها، تزریق یافته ها و درمان های لیزری هستند.

لایه برداری

لایه برداری شیمیایی ممکن است به درمان آکنه، زخم یا چین و چروک کمک کند. در این روش از مواد فعال استفاده می شود. به عنوان مثال، در لایه برداری های سطحی از آلفا هیدروکسی اسیدها مانند گلیکولیک، لاکتیک یا اسیدهای میوه استفاده می شود. در لایه برداری متوسط از اسید تری کلرواستیک با غلظت های مختلف استفاده می شود. این ماده به غشاء میانی پوست نفوذ کرده و موجب لایه برداری از این لایه می شود. در لایه برداری های عمیق پوست از فنول استفاده می شود. در نتیجه بیشترین تاثیر را در لایه برداری ایجاد می کند.

بوتاکس

روش بوتاکس برای طیف وسیعی از اقدامات زیبایی و برای بهبود ظاهر صورت استفاده می شود. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال از اعصاب به عضلات عمل می کند. درنتیجه عضله ای که ماده بوتاکس به آن تزریق شده دیگر نمی تواند مانند قبل منقبض و یا سفت شود و این منجر به آرامش کنترل شده عضلات می شود. این روش برای درمان خط اخم روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی یا خطوط دور چشم و زیر بغل مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلرها و پرکننده ها

پر کننده های پوست، ایمپلنت های پزشکی هستند که به ایجاد یکنواختی و کامل تر شدن ظاهر صورت کمک می‌ کنند. از این روش می ‌توان برای درمان برآمدگی های بینی، گونه ها، لب ها و افزایش حجم لب استفاده کرد. پرکننده ها به صورت ژل بوده و توسط سوزن های ریز به داخل لایه های عمیق تر پوست و بافت نرم زیر آن تزریق می شوند.

تزریق چربی و پیوند چربی

روش تزریق چربی یا پیوند چربی کاربردهای گسترده ای در جراحی زیبایی دارد. در این روش چربی خود بیمار با استفاده از لیپوساکشن از یک قسمت از بدن او جمع آوری شده و به مناطق دیگری که نیاز به تقویت دارند، تزریق می شود. در این روش ابتدا چربی جمع ‌آوری شده، سپس شسته و تصفیه می ‌شود و به طور مجدد با استفاده از سوزن های مخصوص به مناطق مورد نظر تزریق می شود.

لیزر و روش های درمانی مبتنی بر نور

روش های لیزری به کاهش خطوط ریز، چین و چروک و رنگدانه های غیر طبیعی مانند لکه های آفتاب کمک می کنند. این درمان از پرتوهای متمرکز و پالس های نوری استفاده می کند.

پیوند مو

کاشت مو نوعی جراحی زیبایی به شمار می رود که موجب رشد مو در نواحی مورد نظر می شود. در این روش ابتدا فولیکول های مو از قسمت پشت سر جایی که موها تراکم بیشتری دارند گرفته می شود. سپس این فولیکول ها به مناطقی از پوست سر که ریزش ‌مو داشته اند، پیوند داده می شوند.

روش های متعدد دیگری برای رشد مجدد مو وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به رشد مو با استفاده از روش PRP اشاره کرد.

تکنیک های مورد استفاده توسط متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

تکنیک های اصلی مورد استفاده توسط متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی شامل موارد زیر هستند:

 • گرافت های پوستی: این تکنیک برای جایگزینی پوست سالم با پوست از بین رفته یا آسیب دیده استفاده می شود.
 • جراحی فلپ پوست: این تکنیک شامل برداشتن بافت یک قسمت از بدن به همراه رگ های خونی و پیوند آن به بخش دیگری از بدن است.
 • گسترش بافت: این تکنیک شامل گسترش بافت در مناطقی از بدن می باشد که پوست آن کشیده شده است. این روش به بازسازی پوست و بافت کمک می کند.
 • پیوند چربی: این روش شامل خارج کردن چربی از یک ناحیه بدن و تزریق آن به نواحی دیگر برای اصلاح ناهمواری ها است.
 • تخلیه مایعات: این روش شامل مکش مایعات از داخل زخم با استفاده از پد استریل برای بهبودی سریع تر آن است. دستگاه های پروتز مانند اندام های مصنوعی

وظایف و مسئولیت های متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

برخی از وظایف و مسئولیت های متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی عبارتند از:

 • ارزیابی بیماران
 • این جراحان قبل از انجام هرگونه روش درمانی، لازم است بیماران خود را معاینه و ارزیابی کنند. ارزیابی بیماران به منظور بررسی نیازهای بیمار، مرور سابقه پزشکی، شرایط سلامت قبلی و همچنین خطرات جراحی انجام می شود.ارزیابی دقیق به متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در انتخاب بهترین روش درمانی برای بیمار کمک می کند.
 • انجام روش های جراحی و غیر جراحی
 • مسئولیت اصلی جراحان پلاستیک و زیبایی انجام اقدامات جراحی و غیر جراحی است.
 • تجویز دارو
 • جراحان پلاستیک و زیبایی ممکن است برای بهبود روند بیماری و یا جلوگیری از ایجاد عفونت، به تجویز داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها یا داروهای تسریع کننده نیاز داشته باشند.
 • پیگیری ‌های بعدی بیمار
 • مسئولیت های یک متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در مورد بیماران حتی بعد از عمل نیز ادامه می یابد. آنها برای بررسی بهبود زخم ها و بریدگی ها لازم است بیماران را پس از عمل های جراحی معاینه کنند.
فروردین 10
مزایای سرکه سیب برای پوست

سرکه سیب ماده ‌ای است که از مزایای فراوانی برای پوست برخوردار است. سرکه سیب سرشار از…

فروردین 08
ترک های پوستی و روش های درمان آن

ترک های پوستی شامل خطوط فرورفتگی هستند که می‌ توانند در مناطقی از بدن مانند شکم، سینه،…

فروردین 07
راهنمای مراقبت از پوست های حساس

ایجاد یک روال مراقبت از پوست مفید به آزمایش و خطای طولانی مدت نیاز دارد. در طی این…

فروردین 04
عوامل محیطی آسیب رسان به پوست

عوامل محیطی از اشعه ماوراء بنفش خورشید گرفته تا نور آبی و آلودگی ها همگی با ایجاد آسیب…

فروردین 02
هر آنچه باید در مورد اسکین تگ ها بدانید!

اسکین تگ ها، تومورهای پوستی خوش خیم و غیر سرطانی هستند. آن ها از الیاف، سلول های عصبی،…

اسفند 30
کلاژن دریایی و مزایای آن

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن است. کلاژن در بافت ها و قسمت های زیر از بدن وجود…