این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص رادیولوژی – رادیولوژیست – پزشک رادیولوژی

متخصص رادیولوژی، پزشک متخصصی است که در تهیه و تفسیر تصاویر پزشکی تخصص دارد. رادیولوژیست ها برای کمک به تشخیص، نظارت و معالجه شرایط مختلف یا آسیب دیدگی ها، تصاویری مانند اشعه ایکس را تجزیه و تحلیل می‌ کنند. پزشک رادیولوژی درک کاملی از آناتومی جسمی و مولفه های سلامت بدنی دارد و می تواند از تصویربرداری پزشکی برای تشخیص بیماری ها استفاده کند.

رادیولوژیست ها با سایر ارائه ‌دهندگان مراقبت های بهداشتی از جمله پزشکی داخلی، کودکان، جراحی زنان و زایمان و سایر پزشکان فعالیت می کنند. در شرایطی که این پزشکان از وجود مشکل در بیمار مطمئن نباشند، او را برای آزمایش های تصویربرداری به رادیولوژیست ارجاع می ‌دهند. به طور کلی، نتیجه ای که از آزمایشات تصویربرداری توسط رادیولوژیست ها ارائه شود، روند درمان بیمار را تعیین می کند.

برخی از متخصصان رادیولوژی

انواع تخصص های رادیولوژی

متخصصان رادیولوژی ممکن است در تهیه و تفسیر تصاویر قسمت های خاصی از بدن تخصص داشته باشند. در واقع، رادیولوژی چندین تخصص مختلف دارد که شامل موارد زیر است:

رادیولوژیست تشخیصی

متخصص رادیولوژی تشخیصی به منظور تشخیص و درمان بیماری، از روش ‌های مختلف تصویربرداری استفاده کرده و نتایج را تفسیر می ‌کند. رادیولوژیست تشخیصی می ‌تواند تصاویر پزشکی را با سایر آزمایش های بیمار مقایسه کرده و در نتیجه، روند درمانی را مشخص سازد. روش های مورد استفاده توسط رادیولوژیست تشخیصی عبارتند از:

تصویر برداری با اشعه ایکس

اشعه ایکس اولین روش تصویربرداری تشخیصی توسط رادیولوژیست ها به شمار می رود. در این روش، رادیوگراف با تاباندن اشعه ایکس به بدن بیمار، تصویری از آن را بر روی مانیتور دریافت می کند. از تصویربرداری اشعه ایکس برای تشخیص انواع آرتریت، ذات الریه، تومورهای استخوانی، ناهنجاری های مادرزادی اسکلتی و شکستگی استخوان ها استفاده می شود.

سونوگرافی

سونوگرافی، نوعی تصویربرداری پزشکی است که از امواج فراصوت برای تجسم ساختار های بافت نرم در بدن استفاده می کند. برخلاف سایر روش های تصویربرداری، روش سونوگرافی بیمار را در معرض اشعه یونیزان قرار نمی دهد. همین امر باعث ایمن ‌تر بودن این روش می شود. از آنجا که سونوگرافی تنها تصاویری از بافت نرم را ارائه می دهد، از آن برای تصویربرداری بیماری های زنان و زایمان، بیماری های عروقی، خونریزی داخلی و شریان ها استفاده می شود.

سی تی اسکن

سی تی اسکن از اشعه ایکس به همراه الگوریتم های محاسباتی برای ایجاد تصویری ظریف و دقیق از بدن استفاده می کند. سی تی اسکن به عنوان یک آزمایش انتخابی در تشخیص برخی شرایط فوری و اضطراری مانند خونریزی مغزی، لخته شدن خون در شریان های ریه، پاره شدن دیواره آئورت، آپاندیسیت، دیورتیکولیت و سنگ کلیه استفاده می شود.

ام آر آی

ام آر آی از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای تجسم اجزای داخل بدن استفاده می کند. ام آر آی به متخصص رادیولوژی این امکان را می دهد که بافت نرم را در پشت یا داخل استخوان های شما مشاهده کند. از ام آر آی برای اسکن مغز و نخاع یا رباط های پاره شده و تومور استفاده می شود.

پت اسکن

‏پت اسکن نوعی از تصویربرداری پزشکی هسته ای است. در این روش از مقدار کمی از مواد رادیواکتیو برای بررسی اجزای داخلی بدن شما استفاده می شود. این روش برای تشخیص سرطان یا مشکلات مرتبط با قلب، مغز و اعصاب و سایر مشکلات مورد استفاده قرار می گیرد.

رادیولوژیست عروقی و مداخله ای

متخصص رادیولوژی عروقی و مداخله ‌ای می‌ تواند با استفاده از روش های تصویربرداری و هدایت تصویر با حداقل تهاجم، شرایط خوش خیم و بدخیم شکمی، لگن و توراکس را شخیص داده و درمان کند. روش های تصویربرداری رادیولوژی که پزشک رادیولوژی عروقی و مداخله ای از آنها استفاده می‌ کند، شامل فلوروسکوپی، رادیوگرافی دیجیتال، سی تی اسکن، سونوگرافی و ام آر آی است. همچنین روش‌های درمانی و معالجه ای شامل آنژیوپلاستی، جایگذاری استنت، آمبولیزاسیون، ترومبولیز و غیره می باشد. رادیولوژیست های مداخله ای با استفاده از حداقل تکنیک های تهاجمی موجود، بیماران خود را معالجه می کنند.

آنکولوژیست پرتونگاری

یک متخصص آنکولوژی در استفاده از رادیوتراپی برای کاهش یا از بین بردن علائم سرطان، درمان بیماری ‌های بدخیم و برخی از بیماری های خوش خیم آموزش دیده است. آنها همچنین ممکن است از سی تی اسکن، ام آر آی، سنوگرافی و هایپرترمی برای کمک به مشخص کردن روند درمانی استفاده کنند.

فیزیک پزشکی

فیزیکدانان پزشکی از درک خود در مورد فیزیک برای حمایت از تمرینات پزشکی به روش های مختلف استفاده می کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند در مورد جنبه‌ های فنی تصویربرداری پزشکی توصیه هایی را برای امنیت بیماران و اثربخشی نتایج ارائه دهند. همچنین برخی از فیزیکدانان پزشکی در توسعه فناوری های جدید پزشکی تحقیق می کنند. آنها دستگاه های بسیاری را مانند تصویر برداری ام آر آی، تولید و گسترش داده اند.

موارد خاص تر رادیولوژی عبارتند از:

رادیولوژی عصب شناسی

رادیولوژی عصب شناسی برای تشخیص و درمان اختلالات و ناهنجاری های مغز، ستون فقرات ، سر و گردن آموزش دیده اند. این رادیولوژیست ها قادر به تفسیر تصویربرداری اشعه ایکس، آنژیوگرافی، میلوگرافی، ام آر آی و سی تی اسکن هستند و می توانند سکته های مغزی، تومورها، شرایط ژنتیکی، آنوریسم ها، بیماری آلزایمر، پیری و بیماری های دژنراتیو، سرطان، اختلالات تشنج، بیماری های مغزی و تروما را تشخیص دهند. متخصص رادیولوژی عصب ‌شناسی می‌ تواند اختلالاتی مانند آنوریسم مغزی، ناهنجاری های شریانی و شکستگی های متراکم ستون فقرات را درمان کند.

متخصص رادیولوژی کودکان

رادیولوژیست کودکان، ناهنجاری های مادرزادی، بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان، بیماری هایی را که در دوران کودکی شروع شده و باعث ایجاد اختلال در بزرگسالی می شوند را تشخیص داده و مدیریت می کند. آنها از روش‌ های تصویربرداری و مداخله‌ ای مانند اشعه ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و پزشکی هسته ای استفاده می کنند. سپس بر اساس تفسیر نتایج، بیماری را تشخیص می دهند. رادیولوژیست های کودکان، همچنین می توانند کودکان و نوجوانان مبتلا به سرطان را با اشعه درمان می کند.

رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژیست های قفسه سینه در تمام جنبه های اختلالات ریه و بیماری های مجاری هوایی مانند بیماری بینابینی ریه، بیماری انسدادی مزمن ریوی، سرطان ریه، توده‌ های مدیاستین، بیماری پلور و غیره تخصص دارند. آنها همچنین می توانند بیماری های موثر بر مجاری هوایی بزرگ و کوچک مانند آسم و برونشکتازی را تشخیص دهند. رادیولوژیست های قفسه سینه از فناوری های پیشرفته همچون سی تی اسکن قفسه سینه، سی تی اسکن آنژیو گرافی آئورت و شریان های ریوی و رادیوگرافی معمولی سینه استفاده می کنند.

رادیولوژیست تصویربرداری عضلانی-اسکلتی

متخصصان رادیولوۀوزی تصویربرداری عضلانی-اسکلتی از استخوان ها، مفاصل و بافت های نرم اطراف آنها، تصاویر پزشکی تهیه کرده و انواع صدمات و بیماری ها را تشخیص می دهند. آنها انواع مختلفی از کارهای تشخیصی از جمله تصویربرداری از آسیب ‌های ناشی از ورزش، تومورها، آرتریت ها، عفونت ها و بیماری های استخوانی را با استفاده از اشعه ایکس، فلوروسکوپی، سی تی اسکن سونوگرافی و اسکن ام آر آی انجام می دهند.

وظایف و مسئولیت های رادیولوژیست

اکثر مردم می دانند که رادیولوژیست ها از قسمت های داخلی بدن تصویربرداری کرده و آن ها را برای تشخیص بیماری ها تفسیر می کنند اما کار و مسئولیت های متخصصان رادیولوژی بسیار بیشتر از تهیه تصاویر است. مسئولیت های متخصص رادیولوژی علاوه بر تهیه تصاویر، شامل موارد زیر است:

بررسی و تفسیر نتایج تصویربرداری ها

رادیولوژیست، اسکن های اشعه ایکس، سی تی اسکن، ام آر آی، ماموگرافی و سونوگرافی را بررسی و تفسیر می کند. توجه به جزئیات و دانش بالا برای تفسیر این نتایج ضروری است.

تجویز آزمایشات و تست های بیشتر

متخصص رادیولوژی ممکن است به آزمایش ها و تست های بیشتر برای کمک به تشخیص و معالجه بیمار احتیاج داشته باشد.

انجام انواع روش های تصویربرداری

رادیولوژیست ها ممکن است با تکنسین های تصویر برداری برای انجام تست ها همکاری کنند.

معالجه بیماران

رادیولوژیست ها بیماران را زمانی که به طور مستقیم به تصویربرداری تشخیصی و روش های پرتو درمانی نیاز داشته باشند، معاینه می کنند. آنها همچنین دارو های لازم را تجویز کرده و ممکن است از روش‌ های مداخله‌ ای مانند آنژیوپلاستی و بیوپسی استفاده کنند.