این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

متخصص توانبخشی – متخصص طب فیزیکی

توانبخشی و طب فیزیکی که همچنین به عنوان فیزیوتراپی یا توانبخشی شناخته می شود، با هدف تقویت و بازیابی توانایی عملکردی و کیفیت زندگی در مبتلایان به اختلالات جسمی یا ناتوانی های موثر بر مغز، نخاع، اعصاب، استخوان ها و مفاصل، رباط ها، عضلات و تاندون ها انجام می شود. متخصص توانبخشی و متخصص طب فیزیکی که به عنوان فیزیوتراپ نیز شناخته می شود، بیماران و معلولان جسمی/شناختی یا معلولیت های ناشی از شرایط اسکلتی-عضلانی مانند درد گردن و کمر و آسیب ها و جراحات ورزشی را معاینه و معالجه می کنند. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از روش هایی مانند ورزش درمانی، داروها و یا تزریق ها برای کنترل درد و اسپاسم استفاده می کنند. علاوه بر این، تشخیص نیاز بیمار به الکترو پروتزها، ارتزها، وسایل و تجهیزات کمکی، به منظور بهبود عملکرد جسمی و روانی، از مسئولیت های متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به شمار می‌ روند.

برخی از متخصصان توانبخشی و طب فیزیکی

توانبخشی چیست؟

توانبخشی به فرآیند کمک به بیمار برای دستیابی به بالاترین سطح عملکرد، استقلال و کیفیت زندگی گفته می شود. توانبخشی روند آسیب های ناشی از بیماری یا سایر آسیب‌ها را برعکس نموده و موجب بازگردان فرد به سلامتی، عملکرد مناسب و بهزیستی مطلوب می شود. توانبخشی یک روش درمانی است که به منظور تسهیل روند بهبودی تا حد ممکن، انجام می شود. هدف از توانبخشی، بازگرداندن بخشی یا تمام توانایی های جسمی، حسی و روانی بیمار است. برخلاف سایر تخصص های پزشکی که بر درمان های پزشکی تمرکز دارند، توانبخشی تخصصی است که بر افزایش حداکثر استقلال در فعالیت های روزمره و ارتقاء کیفیت زندگی آنها متمرکز است. یک برنامه توانبخشی مناسب و کافی می تواند بسیاری از شرایط ناتوان کننده را برطرف کرده و یا به بیماران در رفع نقص هایی که با مراقبت های پزشکی قابل برگشت نیستند، کمک کند. در واقع، توانبخشی نیازهای جسمی، روانی و محیطی بیمار را را برطرف می کند. این امر با بازیابی عملکردهای جسمی بیمار و یا تغییر در محیط جسمی و اجتماعی او حاصل می شود. هر برنامه توانبخشی متناسب با نیازهای فرد بیمار طراحی شده و می تواند شامل یک یا چند نوع روش درمانی باشد.

انواع تخصص های توانبخشی و طب فیزیکی

انواع بسیاری از تخصص های توانبخشی وجود دارد که هر کدام از آنها برای رسیدگی به موضوعات خاصی طراحی شده اند. انواع تخصص های توانبخشی اصلی شامل موارد زیر هستند:

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به بیمار کمک می کند تا با استفاده از گرما، سرما، ماساژ، حمام آب، اولتراسوند، ورزش و سایر تکنیک ها، استفاده از ماهیچه ها، استخوان ها و سیستم عصبی بهبود یابد. در این روش، بیمار به دنبال دستیابی به تسکین درد، بهبود قدرت و تحرک و در نتیجه، انجام کارهای مهم روزمره است. فیزیوتراپی ممکن است برای توانبخشی بیماران پس از قطع عضو، آرتروز، سوختگی، سرطان، بیماری های قلبی، اختلال عملکرد دهانه رحم و کمر، مشکلات عصبی، آسیب های ارتوپدی، بیماری ریوی، صدمات نخاعی، سکته مغزی، صدمات مغزی و سایر آسیب ها توصیه شود. مدت زمان دوره فیزیوتراپی بسته به نوع آسیب یا بیماری و پاسخ بیمار به درمان متفاوت است.

ورزش شناخته شده ترین و رایج ترین نوع فیزیوتراپی است. بسته به شرایط بیمار، تمرینات ممکن است توسط بیمار به تنهایی یا به کمک درمانگر انجام شود. تجهیزات ورزشی فیزیوتراپی ممکن است شامل دوچرخه ثابت، وسیله های پیاده روی، صندلی های چرخدار، پله های تمرینی، میله های موازی و قرقره ها باشند. روش های حرارتی که با استفاده از کمپرس های آب گرم، لامپ های مادون قرمز، اشعه های کوتاه موج، جریان الکتریکی با فرکانس بالا، اولتراسوند، موم پارافین یا حمام گرم انجام می شوند، برای تحریک گردش خون در بیمار، آرامش عضلات و تسکین درد بسیار مفید هستند. درمان های سردرد به کمک بسته های یخنیز برای برخی از شرایط کاربردی هستند. همچنین حمام آب می تواند درد اسپاسم عضلانی را کاهش داده و به تقویت حرکات کمک کند. ماساژ یکی دیگر از روش های فیزیوتراپی است که به گردش خون کمک کرده و موجب آرامش، تسکین درد اسپاسم عضلانی و تورم می ‌شود. جریان های الکتریکی نیز که با مقاومت بسیار کم و از طریق پوست توسط متخصص توانبخشی و طب فیزیکی اعمال می‌ شود، باعث تحریک عضلات و انقباض آنها می شوند و به تقویت عضلات ضعیف کمک می کند.

کاردرمانی

کاردرمانی شامل آموختن نحوه استفاده از وسایل کمکی و همچنین یادگیری روش های جدید، برای انجام کارهای روزمره است. کاردرمانی به بیمار کمک می کند تا توانایی انجام کارهای عادی روزمره را بازیابد. این امر ممکن است از طریق بازیابی مهارت های قدیمی یا آموزش مهارت های جدید به بیمار برای سازگاری با معلولیت خود با استفاده از تجهیزات تطبیقی حاصل شود.

کاردرمانی برای احیای بیماران پس از قطع عضو، آرتریت، سرطان، بیماری قلبی، آسیب دیدگی سر، آسیب های عصبی، صدمات ارتوپدی، بیماران ریوی، بیماری نخاعی، سکته مغزی و سایر آسیب ها توصیه می شود.

گفتار درمانی

گفتار درمانی به بیمار کمک می کند تا اختلالات گفتاری را اصلاح کند یا مهارت گفتاری خود را بازیابد. گفتار درمانی برای توانبخشی بیماران پس از آسیب مغزی، سرطان، بیماری های عصبی-عضلانی، سکته مغزی و سایر آسیب ها تجویز می شود. گفتار درمانی که توسط متخصص آسیب شناسی گفتار انجام می شود، شامل جلسات منظم با درمانگر و تمرینات خانگی است. برای تقویت ماهیچه ها ممکن است از بیمار خواسته شود که کلمات را تکرار کند، لبخند بزند، دهان خود را ببندد یا زبان خود را بیرون آورد. علاوه بر این، استفاده از کارت های تصویری برای کمک به بیمار برای به یاد آوردن اشیاء روزمره و افزایش واژگان، بخشی از گفتار درمانی به شمار می رود. همچنین کتاب هایی که به بیمار در یادآوری نام اشیا کمک می کنند و شامل تمرینات خواندن، نوشتن و گوش دادن هستند، در گفتار درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

تنفس درمانی

تنفس درمانی، بیماران با مشکلات تنفسی را درمان می کند. متخصصان تنفس درمانی با انواع بیماران از جمله نوزادان نارس، افراد مبتلا به بیماری ریه یا بیماران مبتلا به آسم یا آمفیزم همکاری می کنند.

توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی که همچنین به عنوان توانبخشی شناختی-رفتاری شناخته می شود، به بیماران در جهت بهبود مهارت های حافظه، تفکر و استدلال کمک می کند. توانبخشی شغلی این نوع از توانبخشی به منظور آماده سازی افراد برای بازگشت به محل کار پس از آسیب، بیماری یا حادثه پزشکی انجام می شود.

انواع دیگر توانبخشی

تخصص شنوایی سنجی و رژیم ‌های غذایی انواع دیگری از تخصص های توانبخشی هستند. متخصص شنوایی سنجی به تشخیص کم شنوایی بیمار کمک کرده و راه ‌حل ‌هایی را توصیه می کند. همچنین متخصص رژیم غذایی به بیمار برای بهبود یا جلوگیری از ایجاد مشکلات و بیماری های خاص، توصیه‌ های را در مورد رژیم غذایی ارائه می دهد.

صدمات و شرایط پزشکی که توسط متخصصان توانبخشی و طب فیزیکی درمان می شوند

بسیاری از صدمات و شرایط پزشکی وجود دارند که می‌ توانند بر توانایی شما در عملکرد موثر اختلال ایجاد کنند. مواردی که بر عملکرد افراد موثر بوده و توسط متخصص توانبخشی و طب فیزیکی درمان می شود، شامل موارد زیر هستند:

 • اختلالات مغزی مانند سکته مغزی، اسکلروز چندگانه یا فلج مغزی
 • دردهای طولانی مدت مزمن از جمله کمر درد و گردن درد
 • جراحی عمده استخوان یا مفصل، سوختگی شدید یا قطع عضو
 • آرتریت شدید که با گذشت زمان بدتر می شود
 • ایجاد ضعف شدید پس از بهبودی از یک بیماری جدی مانند عفونت، نارسایی قلبی یا نارسایی تنفسی
 • آسیب نخاعی یا آسیب مغزی

خدمات توانبخشی کودکان نیز شامل موارد زیر هستند:

 • سندروم دان یا سایر اختلالات ژنتیکی
 • ناتوانی ذهنی
 • دیستروفی عضلانی یا سایر اختلالات عصبی-عضلانی
 • اختلالات کمبود حسی، اختلال طیف اوتیسم یا اختلالات رشدی
 • اختلالات گفتاری و مشکلات مربوط به زبان