تزریق کورتیزون برای درمان آکنه

کورتیزون شامل تزریق نوعی هورمون مصنوعی است که با هورمون کورتیزول استرس ارتباط نزدیکی دارد. این دارو برای تسکین کوتاه مدت التهاب و گاهی اوقات برای کوچک شدن کیست های بزرگ آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق های کورتیزون که در مطب های تخصصی پوست انجام می شود، می تواند به کاهش قرمزی، تورم و درد ناشی از آکنه های التهابی شدید در طی چند روز کمک کند.

مزایای تزریق کورتیزون

تزریق های کورتیزون به سادگی بافت ها را جمع کرده و برای لکه های کیستیک بزرگ موثر می باشد. علاوه بر این، از کورتیزون می ‌توان برای درمان آسیب های های صورت و بدن ناشی از آکنه مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از کورتیزون در چنین مواردی احتمال ایجاد زخم را کاهش می دهد. این امر به ویژه زمانی که پس از باز شدن آکنه احتمال ابتلا به هایپر پیگمانتاسیون وجود داشته باشد، اهمیت می یابد. از مزایای تزریق کورتیزون برای درمان آکنه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود جوش های بزرگ و ملتهب که به سادگی از بین نمی روند
  • درمان جوش های فوق العاده متورم و دردناک
  • درمان سریع و کوتاه مدت جوش های بسیار بزرگ که برای درمان نیاز به مدت زمان زیادی دارند

فرایند تزریق کورتیزون

از تزریق کورتیزون برای درمان جوش های عمیق یا کیست ها استفاده می شود. کورتیزون نوعی ضد التهاب است که دیواره متورم کیست را کوچک می کند. کورتیزون با استفاده از سوزن های بسیار ریز که به آن میکرو سوزن گفته می شود، به داخل جوش تزریق می شود. روش تزریق هیدروکورتیزون نسبتاً سریع است. این روش بدون درد است اما در صورتی که جوش بسیار بزرگ و دردناک باشد، می تواند با مقداری درد همراه باشد. برای کاهش درد متخصص زیبایی یا متخصص پوست قبل از شروع ممکن است از لیدوکائین موضعی برای بی حسی ناحیه مورد نظر استفاده کند.

اثرات جانبی تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. شایعترین عارضه جانبی این روش شامل سوراخ شدن پوست است. این امر ممکن است در صورت استفاده بیش از حد کورتیزون قابل مشاهده باشد. علاوه بر این، پوست اطراف محل تزریق ممکن است دچار آتروفی شود. با این حال آتروفی به خودی خود از بین می رود. گاهی اوقات به دلیل اندازه بسیار بزرگ جوش ها و در نتیجه شکستگی های شدید پس از آن، پوست صورت ممکن است دچار حفره‌ های ریزی شود که می توان برای درمان آن از پرکننده های پوستی استفاده کرد. گاهی اوقات تزریق کورتیزون می تواند باعث ایجاد لکه های روشن یا سفید بر روی پوست شود، اما این لکه ها موقتی بوده و معمولاً به طور خود به خودی و با گذشت زمان برطرف می‌ شوند.

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • یک نظر اضافه کنید