این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

عوامل محیطی آسیب رسان به پوست

عوامل محیطی از اشعه ماوراء بنفش خورشید گرفته تا نور آبی و آلودگی ها همگی با ایجاد آسیب اکسیداتیو در پوست همراه هستند. این امر باعث تجزیه کلاژن شده و همچنین می ‌توانند به عملکرد مانعی پوست آسیب برسانند. آسیب اکسیداتیو زمانی رخ می ‌دهد که سطح رادیکال‌ های آزاد مضر موجود، از آنتی اکسیدان های خنثی کننده خوب فراتر رود. برخی از بزرگترین عوامل محیطی که به پوست آسیب رسانده و منجر به پیری و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می ‌شوند، شامل موارد زیر هستند که یک متخصص زیبایی می تواند در این زمینه به شما اطلاعات بیشتری دهد:

اشعه ماوراء بنفش خورشید

اشعه ماوراء بنفش خورشید مهمترین عامل محیطی و یکی از شناخته شده ترین موارد در آسیب و پیری پوست است. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تولید رادیکال های آزاد در پوست می شود که منجر به آسیب DNA و تجزیه کلاژن و الاستین در پوست شده و منجر به چین و چروک پوستی می‌ شود. علاوه بر این، اشعه ماوراء بنفش خورشید تولید ملانین را که منجر به تغییر رنگ پوست می شود، تحریک می کند. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید با افزایش خطر ابتلا به سرطان کارسینوم سلول پایه و سلول سنگفرشی همراه است.

آلودگی هوا

آلودگی هوا می تواند آسیبی مشابه با آسیب رادیکال‌ های آزاد در پوست ایجاد کند. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا که شامل ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن، هیدروکربن ها و اوزون است، باعث ایجاد آسیب اکسیداتیو در پوست و افزایش التهاب می شود. ذرات معلق، التهاب پوست را تحریک کرده و سنتز کلاژن را مختل می کند. با گذشت زمان این امر ممکن است باعث افتادگی و خطوط ریز و چین و چروک شود.

نور آبی یا نور مرئی

نور آبی یا نور مرئی یکی از عوامل حساس کننده پوست به شمار می ‌رود. نور آبی بر روی طیف نور مرئی قرار دارد. این نور یک طول موج پر انرژی است که از صفحه رایانه و تلفن های هوشمند ناشی می شود. مطالعات نشان می ‌دهند که نگه داشتن صورت در مقابل صفحه این وسایل می ‌تواند منجر به پیری زودرس شود. همچنین نور مرئی باعث افزایش رادیکال های آزاد در پوست می شود.

مراحل محافظت از پوست در برابر عوامل محیطی

  • استفاده از کرم ضد آفتاب مینرال برای جلوگیری از آسیب ناشی از نور خورشید
  • استفاده از محصولات حاوی جلبک قرمز برای محافظت از پوست در برابر نور آبی
  • استفاده از ویتامین C وE برای محافظت از آنتی ‌اکسیدان
  • استفاده از آنتی اکسیدان هایی مانند گلوتاتیون و رسوراترول
  • محافظت از پوست در برابر ذرات معلق
  • پاکسازی پوست از آلودگی های روزانه قبل از رفتن به رختخواب

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • یک نظر اضافه کنید