این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

عوارض بارداری بر ارتودنسی

بارداری و شرایط مربوط به آن می تواند باعث ایجاد عوارض و محدودیت هایی در درمان ارتودنسی شود. این موارد عبارتند از:

تغییرات هورمونی و ارتودنسی

بارداری ممکن است موجب تغییر در چندین هورمون بدن شود و این هورمون های در حالت تغییر، می توانند منجر به مشکلات مختلف دندانی در دوران بارداری شوند؛ بنابراین برای دوری از هر نوع مشکلات دندانی در دوران بارداری، رعایت بهداشت دهان و دندان امری ضروری است. در صورت استفاده از بریس ها در دوران بارداری، احتمال ابتلا به التهاب لثه یا بیماری های پریودنتال افزایش یابد. این امر ممکن است به دلیل تجمع پلاک در بریس ها ایجاد شود. در واقع در دوران بارداری، نوسانات هورمونی و افزایش استروژن و پروژسترون، نحوه واکنش بدن به پلاک و میکروب را تغییر می دهد. همچنین به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون، دندان ‌ها و لثه ‌ها حساس تر شده و این امر منجر به افزایش ناراحتی ناشی از درمان ارتودنسی می شود. در حالت کلی سلامت هورمونی با سلامت لثه در ارتباط است.

تهوع صبحگاهی و ارتودنسی

تهوع صبحگاهی یک عارضه نسبتاً شایع در زنان بارداری است. این امر به ویژه در افرادی که از براکت های فلزی ارتودنسی شفاف یا نگهدارنده ها استفاده می کنند، چالش برانگیز است؛ زیرا اسید صفراوی معده می تواند بسیار اسیدی بوده و به دندان ها آسیب برساند. به همین دلیل لازم است پس از تهوع و استفراغ، دهان و دندان ها به طور کامل شسته شوند.

محدودیت در عکسبرداری با اشعه ایکس

متخصص ارتودنسی معمولاً در طول زمان بارداری از عکسبرداری دندان ها با اشعه ایکس خودداری می ‌کند.

محدودیت در کشیدن دندان

معمولاً استخراج دندان تحت بی حسی انجام می ‌شود، اما استفاده از آمپول های بی حس کننده در دوران بارداری توصیه نمی شود. اگر درمان ارتودنسی در طول بارداری به کشیدن دندان نیاز داشته باشد، دندانپزشک ممکن است ادامه روند درمان را تا پس از تولد کودک متوقف کند.

توصیه های مهم برای ارتودنسی در زنان باردار

  • زنان باردار قبل از شروع درمان ارتودنسی لازم است که دندانپزشک یا ارتودنتیست را از بارداری خود آگاه کنند. در این شرایط دندانپزشک از گرفتن اشعه ایکس خودداری می کند.
  • مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان
  • استفاده از دهانشویه ضد پلاک یا محلول نمکی برای مبارزه با باکتری های دهان. نمک به ایجاد تعادل pH مناسب برای حفظ سلامت لثه کمک می کند. مطالعات نشان می دهند که باکتری ها در محیط ‌های با pH متعادل بسیار ضعیف هستند. اما محیط های اسیدی مکان مناسبی برای رشد آنها به شمار می روند.

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • یک نظر اضافه کنید