روکش دندان و تفاوت آن با تاج و ایمپلنت

روکش های دندانی، لایه های نازک و سفارشی هستند که دندانپزشکان آنها را در قسمت جلوی دندان ها قرار می دهند تا ظاهر آن ها را بهبود بخشند. روکش ها می‌ توانند دندان های لکه دار، لب پر و ناهموار را پنهان کنند. برای برخی از افراد، آسیب دیدن یا تغییر رنگ دندان ها می تواند بر اعتماد به نفس آنها تاثیر بگذارد. روکش های دندانی می‌ توانند به بهبود ظاهر دندان کمک کنند. روکش دندان، اتصالات سفارشی طراحی شده ای هستند که برای کمک به پنهان کردن یا اصلاح آسیب دندان مورد استفاده قرار می گیرند. این آسیب ها شامل موارد زیر هستند:

  • لکه ها و تغییر رنگ دندان
  • لب پر شدن دندان ها
  • پوسیدگی دندان
  • کجی و خمیدگی دندان
  • شکاف بین دندان ها

روکش های دندانی به بهبود ظاهر دندان های افراد کمک می کند. روکش ها ممکن است برای افرادی که سایر درمان‌ های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان، بریس یا نگهدارنده دندان موثر نبوده است، مفید باشد. در طول جایگذاری روکش، دندانپزشک معمولاً مقدار کمی از مینای دندان را که همان پوشش محافظ نازک و خارجی دندان است، تراش می دهد. به همین دلیل زمانی که دندانپزشک روکش ها را قرار می دهد، بیمار نمی ‌تواند آنها را برداشته و یا استفاده کردن و نکردن از آن ها را به صورت انتخابی، انتخاب کند.

انواع روکش های دندان

روکش دندان به دو نوع مختلف کامپوزیت بر پایه رزین و پورسلین تقسیم می شود.

روکش های پروسلین

این نوع روکش ها یک کلاهک نازک و محکم هستند که دندانپزشک آنها را بر روی قسمت های بالایی و کناری دندان قرار می دهد. برای اتصال، دندانپزشک مقداری از مینای دندان را تراش می دهد. روکش های پروسلین همرنگ دندان های طبیعی هستند اما انتخاب رنگ سفیدتر آنها برای سفید بودن لبخند امکان پذیر است.

روکش های کامپوزیت بر پایه رزین

روکش های کامپوزیت بر پایه رزین مشابه روکش‌ های پروسلین هستند اما قیمت آنها کمتر بوده و نیاز به تراش مینای دندان ندارند. در صورت شکسته شدن و آسیب دیدگی دندان، استفاده از روکش های کامپوزیت معمولا راحت تر از روکش های پروسلین است.

چه تفاوتی بین روکش، تاج و ایمپلنت وجود دارد؟

روکش دندان، تاج و ایمپلنت همگی می توانند ظاهر زیبایی به دندان ها بدهند. با این حال تفاوت های بین آنها وجود دارد. روکش های دندان عمدتا قسمت جلوی دندان را می پوشانند. در مقابل تاج دندان کل دندان یعنی جلو، عقب و کناره های دندان را شامل می شود؛ در نتیجه دندانپزشکان از تاج برای ترمیم دندان های شکسته و دندان هایی که ساختار بسیار کمی از آنها باقی مانده، استفاده می کنند. علاوه بر این، تاج های دندان همچنین می‌ توانند به تقویت دندان های پرشده نیز کمک کنند. ایمپلنت ها ساختاری شبیه به پیچ و مهره دارند که برای جایگزینی دندان‌ های از دست رفته، در داخل استخوان فک جایگذاری می شوند. در صورت لزوم، دندانپزشک ممکن است برای محکم نگه داشتن تاج در داخل دهان از ایمپلنت استفاده کند. این امر در صورتی امکان ‌پذیر است که بیمار دندان خود را از دست داده باشد.

اساساً دندانپزشکان از تاج برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده استفاده می کنند. در حالی که ایمپلنت جای دندان‌های از دست رفته را پر گیرد. همچنین روکش های دندان باعث بهبود ظاهر دندان هایی می شوند که هنوز سالم هستند.

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • یک نظر اضافه کنید