این وبسایت با مالکیت کامل به فروش می رسد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09129463191 تماس بگیرید. x

آندربایت دندان، علل ایجاد و مشکلات ناشی از آن

آندربایت به حالتی گفته می شود که دندان های پایینی، جلوتر از دندان های بالایی قرار می گیرند. دندان های جلویی به گونه ای طراحی شده اند که به هنگام بستن دهان یا جویدن بر روی دندان های پایینی قرار گیرند اما در آندربایت، نحوه قرارگیری دندان ها برعکس حالت طبیعی است؛ بنابراین این شرایط می‌ تواند از نظر زیبایی و دندانپزشکی مشکلاتی را ایجاد کند.

مشکلات ناشی از آندربایت

بیمارانی که از آندربایت رنج می‌ برند، اغلب در دهان، فک و عضلات صورت احساس درد می کنند. آندربایت می‌ تواند باعث تنفس مزمن از راه دهان شود. این امر منجر به هالیتوز و عفونت های باکتریایی می شود. علاوه بر این، این نوع از مال اکلوژن همچنین می ‌تواند باعث ساییدگی بیش از حد مینای دندان و درنتیجه پوسیدگی آن شود. بیماران مبتلا به آندربایت ممکن است اختلالات خواب، خروپف و آپنه خواب را تجربه کنند. از نظر زیبایی شناسی، زمانی که فک پایین جلوتر از فک بالا باشد، حالت صورت از شکل نرمال خود خارج می ‌شود. همچنین این نوع مال اکلوژن منجر به تلفظ دشوار کلمات می ‌شود.

علت ایجاد آندربایت

آندربایت معمولاً از ویژگی‌ های ژنتیکی است. با این حال، برخی از عادات دوران کودکی می توانند شدت آن را تشدید کنند. به عنوان مثال مکیدن بیش از حد انگشت شست یا استفاده از پستانک می تواند از علل ابتلا به این مشکل ساختاری فک باشند. در برخی موارد عادت کودک به بیرون کشیدن زبان منجر به تحت فشار قرار دادن مکرر دندان های پایین و در نتیجه حرکت آنها به سمت جلو می شود.

اصلاح آندربایت

یک متخصص ارتودنسی می تواند در هر مرحله از زندگی، مشکل آندربایت را اصلاح کند، اما این نوع از مال اکلوژن بهتر است در دوران کودکی برطرف شود؛ زیرا استخوان ها در کودکان قابل انعطاف بوده و بنابراین یک متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از وسایل مخصوص آن را به راحتی درمان کند. متداول ترین دستگاهی که برای کمک به اصلاح آندربایت مورد استفاده قرار می گیرد، منبسط کننده های فک بالا و هدگیر است.

  • منبسط کننده برای هر فرد به طور سفارشی ساخته شده و بر روی چندین دندان بالایی در پشت دهان قرار می گیرد. یک پیچ دو نیمه دستگاه را از وسط به هم متصل می ‌کند. طبق دستورالعمل های ارتودنسی، بیمار با چرخاندن کلید در بخشی از دستگاه، منبسط کننده را فعال می کند. این امر باعث ایجاد تنش در محل اتصال دو استخوان پالاتال می ‌شود و به مرور زمان آنها به تدریج از هم دور می شوند. دور شدن دندان ها تا جایی که دندان های پایین در مقابل استخوان فوقانی دهان بسته شوند، ادامه می ‌یابد. بیماران به طور معمول از منبسط کننده برای چند ماه تا یکسال استفاده می ‌کنند.
  • هدگیر با کشش معکوس، وسیله‌ ای است که به فک بالا متصل شده و مانند ماسک صورت مورد استفاده قرار می گیرد. هدگیر با استفاده از نوارهای فلزی که بر روی دندان‌ های فوقانی پشتی قرار می ‌گیرند، فک بالا را به موقعیت صحیح منتقل می ‌کنند. بیماران به طور معمول روزانه بین ۱۲ تا ۱۸ ساعت از هدگیر استفاده می ‌کنند.
  • بزرگسالان مبتلا به آندربایت معمولاً به جراحی نیاز دارند. در این جراحی پزشک فک بالا را به سمت جلو یا فک پائین را به سمت عقب حرکت می‌ دهد. اصلاح آندربایت در بزرگسالان علاوه بر جراحی به استفاده از بریس ها یا سایر وسایل دندانپزشکی نیز نیاز دارد.
  • در موارد خفیف، گاهی اوقات دندانپزشک می‌ تواند دندان های تحتانی را تغییر شکل داده و روی دندان های فوقانی را روکش کند تا ظاهر باید اصلاح شود.

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • یک نظر اضافه کنید