متخصص اورولوژی – اورولوژیست – پزشک اورولوژی

متخصص اورولوژی، پزشک متخصص در تشخیص و معالجه مشکلات تاثیر گذار بر دستگاه ادراری زن و مرد و همچنین اندام تناسلی مردان است. به زبان ساده‌تر، متخصصان اورولوژی افراد مبتلا به مشکلات و بیماری‌ های دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی در مردان را درمان می کنند. این پزشکان متخصص در کلینیک های پزشکی و خصوصی فعالیت می‌ کنند و معاینات و تست های تشخیصی را انجام می دهند. علاوه بر این، اورولوژیست ها در صورت لزوم، جراحی هایی را بر روی بیماران انجام می دهند. برخی از ارگان هایی که متخصص اورولوژی از آنها مراقبت می کند، شامل کلیه، پروستات، مثانه، مجرای ادرار، بیضه، آلت تناسلی و غدد مرتبط می باشد. برخی از متخصصان اورولوژی بیماری های کلیه و دستگاه ادراری را درمان می کنند و برخی دیگر بر قسمت های خاص بدن که شامل موارد زیر است، تخصص دارند:

  • ناباروری مردان: تمرکز تخصص ناباروری مردان بر روی مشکلاتی است که مانع از باروری مردان می شوند.
  • اورولوژی زنانه: این شاخه از تخصص ارولوژی، بر شرایط دستگاه تناسلی و ادراری زن تمرکز دارد.
  • عصب شناسی: عصب شناسی شامل تمرکز بر روی مشکلات ادراری ناشی از شرایط سیستم عصبی است.
  • آنکولوژی اورولوژیک: انکولوژی اورولوژیک بر سرطان های دستگاه ادراری از جمله کلیه ها، مثانه، پروستات و بیضه ها تمرکز دارد.
  • اورولوژی کودکان: اورولوژی کودکان شاخه ای از اورولوژی است که بر مشکلات ادراری در کودکان تمرکز دارد.

برخی از متخصصان اورولوژی

اورولوژیست ها چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

اورولوژیست ها که در بخش تخصصی اورولوژی فعالیت می کنند، به‌ منظور تشخیص عفونت ها، سرطان ها، بیماری‌ ها و اختلالات، دستگاه ادراری و دستگاه های تولید مثل را معاینه و بررسی می کنند.

گاهی اوقات لازم است که متخصص اورولوژی عمل های جراحی را برای خارج کردن سنگ کلیه و سایر انسداد های دستگاه ادراری که ممکن است باعث علائم ناخوشایند در بیماران شوند، انجام دهند. همچنین اگر بیمار علائمی از بی اختیاری ادرار یا سایر مشکلات مربوط به دستگاه ادراری داشته باشد، برای معاینات بیشتر به اورولوژیست ارجاع داده می شود. اورولوژیست ها بیماران مبتلا به پروستات بزرگ شده، سیستیت بینابینی، مثانه بیش فعال و پروستاتیت را درمان می کنند.

برخی از متخصصان ارولوژی نیز به طور خاص در جراحی های ترمیمی آموزش دیده اند و جراحی‌ هایی را برای ناهنجاری های دستگاه تناسلی مادرزادی و همچنین ناهنجاری های ناشی از تصادفات را انجام می دهند. آنها با استفاده از اشعه ایکس، فلوروسکوپی، آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی و سایر روش های تشخیصی، انواع بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی و ادراری را تشخیص می دهند. همچنین آنها برای درمان عفونت های مثانه در زنان و مجاری ادراری در مردان دارو تجویز می ‌کنند. برخی از رایج ‌ترین مشکلات اورولوژی در زنان و مردان شامل موارد زیر هستند:

عفونت ادراری

عفونت های ادراری اغلب به دلیل عبور باکتری ها از دستگاه گوارش به مجرای ادرار ایجاد می شوند. علائم عفونت ادرار شامل ادرار غیر طبیعی، درد، بی اختیاری، تهوع و استفراغ، تب و لرز است.

بی اختیاری در ادرار

وجود نقص در سیستم ادراری می تواند منجر به از بین رفتن غیر ارادی کنترل ادرار شود. همچنین بی اختیاری ادرار در خانم ها ممکن است به دلیل ضعف عضلات کف لگن در دوران بارداری باشد.

ناباروری مردان

این بیماری می‌ تواند ناشی از آسیب دیدن دستگاه تناسلی مردان و یا انواع اختلالات در اسپرم باشد. یکی از دلایل شایع ناباروری مردان شامل واریکوسل یا ورید بزرگ شده در کیسه زیر آلت است.

بیماری کلیه

صدمه به کلیه ها می تواند منجر به تورم دست و مچ پا، فشار خون بالا و سایر علائم شود. نارسایی کلیه می تواند موجب عدم کارایی موثر کلیه ها شود. نارسایی کلیه درنهایت می ‌تواند کشنده باشد.

پیوند کلیه

افراد مبتلا به نارسائی کلیه ممکن است به پیوند کلیه نیاز داشته باشند.

آنکولوژی اورولوژیک

آنکولوژی اورولوژیک شامل درمان سرطان هایی است که مربوط به دستگاه تناسلی مردانه یا سیستم اورولوژی می باشند. این بیماری ها شامل سرطان مثانه و سرطان پروستات است.

پرولاپس مثانه

زمانی که ماهیچه های کف لگن قادر به حمایت از اندام های موجود در لگن نباشند، اندام ها می توانند از موقعیت معمول خود خارج شوند.

انواع سرطان های سیستم اورولوژی

سرطان های سیستم ارولوژی شامل مثانه، کلیه ها، غده پروستات، بیضه ها و هر سرطان دیگری است که بر سیستم ادراری یا سیستم تناسلی مردان تاثیر می گذارند.

پروستات بزرگ شده

هایپر پلازی خوش خیم پروستات یک بیماری نسبتاً رایج در مردان است. هایپرپلازی خوش خیم پروستات شامل رشد بیش از حد سلول های غده پروستات است که منجر به انقباض مجرای ادرار و بروز مشکل در ادرار می شود.

اختلال در نعوظ

در این بیماری، آلت تناسلی مرد قابلیت رسیدن به سفتی کامل برای ایجاد ارتباط جنسی را ندارد. این بیماری اغلب نشانه ای از بیماری های زمینه ای دیگر است.

بیماری پیرونی

در بیماری پیرونی یک لایه فیبری از بافت اسکار در زیر پوست آلت ایجاد می شود. بیماری پیرونی منجر به خم شدن آلت تناسلی در طول نعوظ و ایجاد درد و مشکل می شود.

سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک

سیستیت بینابینی یک بیماری التهابی مزمن مثانه است که می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد.

سنگ کلیه و مجرای ادرار

سنگ کلیه شامل رسوبات کوچک و سخت ساخته شده از نمک های معدنی و اسیدی در کلیه ها است که می توانند از داخل مجرای ادرار عبور کنند. آنها می توانند بر ادرار تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد و حالت تهوع و استفراغ شوند.

پروستاتیت

عفونت یا التهاب پروستات می تواند باعث ادرار دردناک یا انزال شود.

بیماری کریپتورکیدیسم

به طور معمول بیضه ها زمانی که جنین در داخل شکم قرار دارد، تشکیل می ‌شوند و قبل از تولد به داخل کیسه بیضه می روند. اگر یکی یا هر دو بیضه به داخل کیسه نرود، تولید اسپرم مختل شده و عوارض خطرناکی را ایجاد می کند.

تنگی مجرای ادرار

زخم شدن مجرای ادرار می تواند مسیر ادرار را که از مثانه در جریان است، باریک یا مسدود کند. علل آن شامل عفونت، التهاب یا آسیب است. تنگی مجرای ادرار می تواند منجر به عوارضی مانند پروستاتیت و عفونت ادراری شود.

اورولوژی کودکان

اورولوژی کودکان شامل معالجه مشکلات ارولوژی که در کودکان است.

روش های تشخیصی مورد استفاده توسط اورولوژیست ها

متداولترین آزمایش ‌های اورولوژی مورد استفاده توسط متخصص اورولوژی شامل موارد زیر هستند:

معاینه بدنی

رایج ترین تست اورولوژی با یک معاینه ساده فیزیکی آغاز می ‌شود. معاینات فیزیکی همراه با سوالاتی در مورد شیوه زندگی و سابقه پزشکی بیمار هستند. معاینه فیزیکی در مطب متخصص اورولوژی انجام شده و شامل معاینه کل دستگاه ادراری از جمله کلیه ها، حالب و مثانه است. اگر در آلت تناسلی یا بیضه مردان نیز مشکلی وجود داشته باشد، بررسی این قسمت ها به معاینه فیزیکی اضافه می شود.

تست دیجیتال رکتال

در صورت وجود مشکل در دستگاه تناسلی یا ادراری مردان، معاینه فیزیکی با معاینه دیجیتال رکتال همراه خواهد بود. این تست برای ارزیابی غده پروستات انجام می شود. تست دیجیتال رکتال شامل وارد کردن انگشت به داخل روده و ارزیابی پروستات است.

تست خون

برای آگاهی بیشتر در مورد سیستم دستگاه ادراری و وجود مشکلات، متخصصان ادراری به انجام تعدادی آزمایش خون مختلف نیاز دارند. سه نوع آزمایش خون برای بررسی مشکلات ادراری وجود دارد:

  • آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات: این آزمایش برای تشخیص التهاب پروستات و تعیین علت اصلی آن به کار می رود. این تست به خودی خود نمی تواند سرطان را تشخیص دهد. اگر میزان التهاب به خطر ابتلا به سرطان اشاره داشته باشد، برای تشخیص مناسب باید آزمایش های بیشتری انجام شود.
  • آزمایش کراتینین و نیتروژن اوره خون: این آزمایش برای ارزیابی عملکرد کلیه ها از طریق اندازه گیری کراتینین انجام می شود. زمانی که میزان کراتینین در خون بالا باشد، این نشان دهنده عدم عملکرد موثر کلیه ها است.
  • آزمایش تستوسترون خون: برای بررسی عملکرد نعوظ در مردان، متخصص ارولوژی از آزمایش تستوسترون خون استفاده می کند. این آزمایش میزان تستوسترون خون را به طور واضح نشان می دهد.

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار معمولا شامل جمع آوری ادرار برای آنالیز است.

آنالیز ادرار

متداول ترین آزمایش ادرار، آنالیز ادرار است. در این تست ادرار برای بررسی وجود باکتری ها، سلول های خونی و مواد خارجی که نباید در کلیه های شما وجود داشته باشند، آنالیز می شود.